Son Dakika

İşe alımların yüzde 65’i eş, dost ve ahbap ilişkisi ile yapılıyor

İşe alımların yüzde 65’i eş, dost ve ahbap ilişkisi ile yapılıyor

İşe alımların yüzde 65’i eş, dost ve ahbap ilişkisi ile yapılıyor

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, Türkiye’de işe alımların eş, dost ve ahbap ilişkisi ile yapıldığını söyledi.

Azoz, “Türkiye’de bugün kurumların işe alımlarda halen bir numaralı kanalı eş, dost ve ahbap ilişkisi” dedi.Türkiye’nin önde gelen ekonomistleri, Destek Menkul Değerler sponsorluğunda ve Kariyer.net ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ başlıklı ‘Ekonomi ve İnsan Kaynakları Sohbetleri’nde bir araya geldi. Destek Menkul Değerler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Mergen, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim kurulu üyesi İlker Duran, Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin ve Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu’nun katıldığı panelde, “Ekonomide krizsiz günler hayal mi? Dövizde destek direnç ne ola ki? Şirketimin büyümesi için patron mu antrenör mü olmalıyım? Verimlilikte ve karlılıkta kıymetli insanlarla çalışmak ne kadar önemli? Bursa nasıl büyür?” sorularının cevabı arandı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenecek etkinlikte konuşan uzmanlar 2016’dan umutlu olduklarını söyledi.

Pazarın yüzde 10'u ile çalışıyoruz

Organize sanayi bölgesindeki Bursa Sanayi ve Ticaret Odasında düzenlenen oturumda konuşan Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, Kariyer.net’in Türkiye’nin en büyük iş arayanları ile işverenleri buluşturan platformu olduğunu belirterek, “Biz bunu yaparken devasa rakamlarla çalışıyoruz. Bu gün Kariyer.net olarak Türkiye’de 22 milyon özgeçmişe ev sahipliği yapıyoruz ve 66 bin de kurumla çalışıyoruz. Her gün Kariyer.net üzerinden yaklaşık 300-350 bin üzerinde iş başvurusu yapılıyor” dedi.

"2 milyon kişinink işe alınmasına vesile olduk"

Kariyer.net olarak 66 bin kurumla çalışmalarına rağmen bunun da pazarın sadece yüzde 10’una tekabül ettiğini anlatan Yusuf Azoz, “Türkiye’de bu gün KOBİ’leri de saydığımız zaman 3 milyonun üzerinde kurum var. Biz yaptığımız birçok çalışmada bunu gördük ki Türkiye’de kariyer hizmetlerinden yararlanabilecek kurum sayısı 600 bine yakın. Kariyer.net olarak biz bir yılda kimseye iş bulmuyoruz ama dolaylı olarak geçen yıl 350 bin işsizin iş bulmasına aracılık ettik. Kurulduğumuz 99’dan beri de 2 milyonun üzerinde kişinin iş bulmasına aracılık ettik” şeklinde konuştu.

"İşe alımların yüzde 65'i eş dost ahbap ile oluyor"

Türkiye genelinde halen işe alımların eş dost ve ahbap ilişkisi ile yapıldığının altını çizen Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, şunları söyledi: “Türkiye’de kurumların işe alımlarda halen bir numaralı kanalı eş, dost ve ahbap ilişkisi. Bu da güven ve güvendiği kişiyi işe alayım deniliyor ama güvendiğiniz kişi her zaman size en çok değeri gösteren kişi olamıyor. Küresel rekabette de daha ileri gidebilmemiz içinde bizim yüzde 65’i aşağı çekmemiz ve interneti kullanan kurumların oranı olan yüzde 12’yi de yukarı çekmemiz gerekiyor. Bunu yukarı çeken kurumlarında farklı mecralarda ödüllendirildiğini de çok iyi görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bursa büyürse Türkiye büyür

BTSO Yönetim kurulu üyesi İlker Duran ise Bursa’nın Türkiye’nin en önemli kentlerinde biri olduğunu belirterek “Üretimdeki gücü, ticari potansiyeli ve kalkınma hedeflerine yaptığı katkı ile özel bir konumda yer alıyor. Bizler Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu olarak göreve başladığımız günden itibaren ‘Bursa büyürse Türkiye büyür’ mottosunu ortaya koyduk. Bu motto önce kent dinamiklerimiz, sonra da Türkiye’de ki tüm şehirlerimiz tarafından kabul deldi” dedi.