İstanbul'da limon yeniden zam şampiyonu oldu

İstanbul'da limon yeniden zam şampiyonu oldu

İstanbul'da, yaklaşık bir yıl aradan sonra, Haziran ayında fiyatı en çok artan ürün limon oldu. Fiyatı yüzde 30'dan çok artan lİmonu yüzde 20 artışla fındık izledi. Buna karşılık domatesin fiyatı yüzde 37 geriledi. Limon üreticisinin yüzü güldürdü.

Limon geçen yıl Temmuz ayında da yüzde 33.77 fiyat artışıyla zam şampiyonu limon olmuştu.
İstanbul Ticaret Odası (İTO), Haziran ayında İstanbul'da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri açıkladı.


İTO'nun, Haziran ayı İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi'nde yer alan 242 ürünün 59'unun perakende fiyatı artarken, 45 ürünün fiyatı düştü, 138 ürünün fiyatı ise değişmedi.2015 Haziran ayı itibariyle ürün arzında yaşanan azalmaya bağlı olarak limon yüzde 30.37 oran ile fiyatı en fazla artan ürün oldu.


Üreticinin yüzü güldü


Türkiye'nin limon deposu olarak bilinen Mersin'in Erdemli İlçesi'nde limon fiyatlarının yükselmesi, üretici ve tüccarın yüzünü güldürdü. İlçeye bağlı Çeşmeli Mahallesi'nde limon paketleme tesisinde incelemelerde bulunan Mersin Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Dursun Şahin, tartışma konusu olan limon piyasası hakkında konuştu. Türkiye'nin limon ihtiyacının yüzde 65'inin Mersin'den karşılandığını belirten Şahin, Kapadokya bölgesinde yatak limon olarak muhafaza edilen limonun sandığının 80-90 TL arasında alıcı bulduğunu ifade etti. 


Fındık, ceviz ilk sıralarda


Fiyatı en çok artan ikinci ürün yüzde 20.04 ile fındık olurken, onu yüzde 8.35 ile "dışarıda yenen yemek" ücreti ve yüzde 7.56 ile ceviz izledi.Domates fiyatı yüzde 37.76 ucuzladı


Haziran ayında gıda maddeleri grubunda yer alan ve ürün arzında artış yaşanan domates, yüzde 37.76 gerileme ile fiyatı en fazla azalan ürün oldu.


Domatesi yüzde 35.5 düşüşle kıvırcık salata, yüzde 30.77 düşüşle kayısı ve yüzde 30.47 oran ile kiraz izledi.Rusya'da yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu yıl Türkiye'ye gelen Rus tursit sayısında ki azalma otel fiyatlarına da yansıdı. İstanbul'da Haziran ayında otel ücretler, yüzde 5.11 azaldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS