İstanbullular bu kış doğalgazda tasarrufa gitti

İstanbullular bu kış doğalgazda tasarrufa gitti

İGDAŞ, İstanbullunun tasarruf miktarının yüzde 43’lere ulaştığını açıkladı. Doğalgazın en yoğun kullanıldığı ekim-nisan döneminde, sayaç başına ortalama tüketimin 962 metreküpten 552 metreküpe geriledi.

İGDAŞ, biten kışın ardından "Doğalgazda Tüketim Verileri" adlı bir araştırma yayınladı. 2006’dan bu yana edinilen veriler incelendiğinde, İstanbul’da ısınmak için doğalgazın en yoğun kullanıldığı ekim-nisan döneminde, sayaç başına ortalama tüketimin 962 metreküpten 552 metreküpe gerilediği görüldü. 

Son 10 yılda, 1 Ekim – 1 Nisan tarihleri arasındaki doğalgaz tüketimini, sayaç ve Bağımsız Bölüm Sayısı
(BBS) bazlı karşılaştıran İGDAŞ, tasarruf miktarının yüzde 43’lere ulaştığını açıkladı. 

2006 yılından bu yana doğalgaz tüketim miktarlarının, abone sayılarının ve hava sıcaklığı ortalamalarının karşılaştırıldığı çalışmaya göre, İstanbulluların aldığı tasarruf tedbirleri işe yaradı.

 "Bu kış sıcaklık mevsim normallerinde"

Yapılan araştırma, hava sıcaklıklarındaki büyük düşüşlerin tasarruf tedbirlerinin etkisini azalttığını da ortaya koydu. 2011-2012 yıllarında son 10 yılın en soğuk kışını geçiren İstanbul’da, söz konusu dönemde doğalgaz tüketimi sayaç başına 951 metreküpe ve BBS başına 754 metreküpe çıkmıştı. 2011-2012 yıllarında özellikle kasım, şubat ve mart aylarında hava sıcaklığı 10 yıl ortalamasının yaklaşık 3 derece altında olmuştu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan veriler, 2015-2016 kışının ise mevsim normallerinde olduğunu gösterdi. Aylık ortalama sıcaklıkların geçen yıl ekimde 17.1, kasımda 14.6, aralıkta ise 8.3 derece olduğu görüldü. 

Isı yatımının etkisi büyük

İGDAŞ Genel Müdürü Mehmet Çevik son 10 yılda abone sayılarını neredeyse yüzde 100 artırarak 6 milyonun üzerine çıkardıklarını belirterek, "İstanbulluların enerji tasarrufu için aldığı tedbirlerin sonuçları çok iyi. Bu
konuda en büyük etkinin gelişen inşaat teknolojisi olduğunu biliyoruz. Dış cephe ve pencerelerde ısı yalıtımı, son 10 yılda hızla yaygınlaştı. Yeni yapıların yanı sıra birçok İstanbullu hem kendi bütçesini hem de ülke ekonomisini düşünerek binalarında mantolama işlemi yaptırarak doğalgaz tasarrufuna önemli katkı sağladı" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS