Ofisiniz cadı kazanı gibi kaynıyor mu?

Ofisiniz cadı kazanı gibi kaynıyor mu?

Çalışmalar aşırı baskı yaratan işlerin çalışanlarda daha az ahlaklı davranmaya yol açtığını gösterdi. Journal of Applied Psychology’de yayınlanan makaleye göre araştırmacılar bir çalışanın yüksek beklentileri varsa işini korumak için bir şekilde dalaverelere başvurduğunu gösteriyor.

Georgia Üniversitesinden Marie Mitchell’a göre ‘çalışanların hilebazlığının ana nedeni kendini koruma arzusu. Humanresourcesonline.com’dan Bridgette Hall işyerindeki performans baskısı ve bundan kaynaklı davranışlarla ilgili araştırmaları derledi.

Yine Marie Mitchell’e göre ‘Performans baskısı çalışanlar kendilerini tehdit altında hissetmeye başladıklarında dolandırıcılık yapmalarına neden oluyor. Performanslarını yükselttiklerinde karşılığını iyi bir şekilde alma potansiyeline sahip olsalar da, yapamadıklarında işlerinin tehlikeye gireceğini de biliyorlar.’

Bulgular Mitchell’in araştırma takımının üç çalışmasına dayanıyor. Birinci çalışma Birleşik Devletlerin her yerinden katılımcılarla bir anket yapıldı ve katılımcılara işyerinde şahit oldukları dolandırıcılık davranışları soruldu. Diğer iki çalışma ise çalışanlara performans baskısını ve baskıyı nasıl algıladıklarını sordu. 

Çalışmaları değerlendirmesinde Mitchell ‘Kızgın ve bencil çalışanlar performans taleplerini karşılamak için hilelere başvuruyor, bu da anlaşılabilir.’ diyor. ‘Bugün artık hiçbir şeyin yeterince iyi sayılmadığı bir döngü içindeyiz. Geçen ayki performansını rekor düzeyde bile olsa, takip eden ay hemen bu rekoru kırmanız söylenebilir. İnsanlar buna öfke duyuyor ve kendini koruma refleksleri neredeyse bilinçaltından devreye giriyor.’.

Baskının işyerinde önemli bir motivasyon aracı olarak kullanılmasına rağmen, yöneticiler baskının sadece tehditkar olmadığı koşulda performansı ahlaklı yoldan artırabildiğini ve dolandırıcılığın önlenebileceğini iyice anlamalı. Mitchell’e göre ‘Eğer performans baskısını ahlaki standartlarla bağlar ve çalışanlarınıza yerinde bir güven duygusu sağlayabilirseniz, motivasyonu muazzam artırabilir.’

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS