İtalyan hükümetinden göç kriziyle ilgili Malta'ya suçlama

İtalyan hükümetinden göç kriziyle ilgili Malta'ya suçlama

İtalyan hükümeti, ülkenin güneybatısındaki Lampedusa Adası'nda 184 düzensiz göçmenin karaya çıkmasından dolayı Malta'yı suçladı.

ANSA ajansının haberine göre, Akdeniz'den Avrupa'ya geçmeye çalışan düzensiz göçmenlerin hangi tarafın sorumluluğunda olduğuna ilişkin İtalya ve Malta'nın yaşadığı anlaşmazlık devam ediyor. 184 göçmenin ülkenin güneybatısındaki Lampedusa Adası'nda karaya çıktığını bildiren İtalya İçişleri Bakanlığı kaynakları, "Malta, sayısız defa sorunu İtalya'nın omuzlarına yükledi." ifadelerini kullanarak, sorumluluk almadığı gerekçesiyle Malta'yı eleştirdi.

Düzensiz göçmen sorununu kontrol altına almak için Bakanlığın "yenilikçi ve etkili" çözümler üzerinde çalıştığını bildiren kaynaklar, Tunuslu göçmenlerin tarifesiz seferlerle en kısa sürede ülkelerine gönderilmelerinin çözümlerden biri olduğunu kaydetti.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini de dün yaptığı açıklamada, 7 botta bulunan 62 göçmenin Malta karasularında olduğunu belirterek, "Malta yetkilileriyle görevlerini yapmaları konusunda iletişime geçtik. Yapmamaları halinde de elimden geleni yapacağım çünkü yasadışı göçmenler İtalya'da karaya çıkamaz." demişti.

İlgili olayın bir arama kurtarma vakası olmadığını bildiren Malta hükümeti ise "Maltalı yetkililer, her olayda olduğu gibi tüm ilgili anlaşmaları uygulayacaktır. Bu anlaşmalar, yetkililerin açık denizden geçen botları zor kullanarak engellemesine izin vermemektedir. Geçiş hakkına yönelik herhangi bir müdahale, yasa dışı olarak değerlendirilmektedir. Kendi paylaşımında da Bakan Salvini, botların herhangi bir zorluk yaşamadığını kabul etmektedir. Malta hükümeti, İtalyan yetkililerin sorumluluklarından kaçmak için bir kez daha alışılmamış taktiklere başvurmasını esefle karşılamaktadır." açıklamasında bulunmuştu.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS