Karşılıksız çek tutarı 5 ayda yarı yarıya attı

Karşılıksız çek tutarı 5 ayda yarı yarıya attı

Türkiye genelinde, yılın ilk beş ayında toplam ibraz edilen çek adedinde azalma olmasına karşılık, aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan çek tutarı yüzde 49 ile yarı yarıya artışla 10 milyar lirayı aştı. Protestolu senetlerin tutarı da aynı dönemde yüzde 18 oranında yükseldi.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi çek verilerine göre, bankalara ibraz edilen çek tutarı, 2015 yılının ilk 5 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 247 milyar liraya çıktı. Bu dönemde, bankalara ibraz edilen çek adedi yüzde 3 azalarak 8.4 milyon adete geriledi.


4 ayda 500 bin kişi mahkemelik oldu


Karşılıksız çek adedi, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artarken, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı da yüzde 49 arttı.
Bu dönemde, parasal tutarı 10.8 milyar lira olan 276 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 1.3 milyar lira tutarındaki 50 bin adet çek daha sonra ödendi.


Bankalara ibraz edilen çekler


Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Mayıs 2015 itibariyle, adet olarak yüzde 3.4 ve tutar olarak yüzde 3.5 oldu.
Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, Ocak - Mayıs 2015 döneminde adet olarak yüzde 3.3 ve tutar olarak yüzde 4.4 oldu. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde adet olarak yüzde 2.8 ve tutar olarak yüzde 3.3 düzeyindeydi.Protestolu senetler


Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi protestolu senetler verilerine göre, yılın ilk beş ayında protesto edilen 392 bin adet senedin parasal tutarı 3.6 milyar lira oldu. Geçen yılın ilk beş ayına göre protesto edilen senet adedi yüzde 2 azalırken, tutarı yüzde 18 arttı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS