KOSGEB iş kuran kadınlara 60 bin lira destek sağlıyor

İş dünyasında kadınların desteklenmesi sürüyor. Kendi işinin patronu olmak isteyen kadınlara KOSGEB, 60 bin liraya kadar geri ödemesiz kredi veriyor.Kendi işinin patronu olmak isteyenlere devlet birçok kurumu aracılığı ile destek oluyor. Özellikle işgücüne katılımını artırmak için kadın girişimcilere, engelli girişimci, genç girişimcilere, şehit ve gazi yakınlarına avantajlı imkanlar sağlanabiliyor. Bu kurumlardan birisi olan ‘Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), işini kurmak isteyenlere 60 bin lira geri ödemesiz destekte bulunuyor.

ONLINE EĞİTİM

Burada önemli olan ayrıntı, destekten yararlanmak isteyen kişinin, başka herhangi bir şirketin ortaklık yapısında bulunmaması gerekiyor. Yapmanız gereken ilk şey, ‘kosgeb.gov. tr’ adresinden online ‘kadın girişimci eğitimi’ne katılmak. Yani programa ilk eğitimle dahil oluyorsunuz. e-Akademi Sistemi’yle 7-10 günlük eğitimin ardından da sertifikanızı alıyorsunuz. Sonra aldığınız sertifika ile yine aynı adres üzerinden ‘Girişimcilik Destek Programı’na başvuruyorsunuz.

İYİ BİR PROJE HAZIRLAYIN
KOSGEB, yapacağınız iş ile ilgili sizden bir proje bekliyor. Kurum, sunacağınız projenin veya iş fikrinin ihtiyaç dahilinde olup olmadığı, ekonomiye ve istihdama katkı sağlayıp sağlamadığı ve nasıl bir ticari kazanım öngördüğünüze bakıyor, inceliyor. Bu nedenle kuracağınız iş ile ilgili iyi araştırma yaparak, maliyet hesaplamasını, piyasa analizini, müşteri potansiyelini, risk ve kârlılığı iyi değerlendirin.
PERSONEL VE EKİPMANI BELİRLEYİN
Destek kapsamında şirketi kurmanız için size 5 bin liralık ‘kuruluş’ parası veriliyor. Ardından çalıştırdığınız personele yönelik toplam prim gün sayısı üzerinden 5 bin-20 bin lira arasında bir para daha veriliyor. Kalan ise yapacağınız işe göre ihtiyacınız olan malzeme, ekipman, makine ve kira için tarafınıza ödeniyor. İşi kurduktan sonra da KOSGEB uzmanları sizi bir süre daha takip ediyor.
HANGİ MESLEKLER İÇİN GEÇERLİ OLACAK?

Peki hangi konularda iş kurmak için bu geri ödemesiz destekten yararlanabilirsiniz? Bakkal, pastane, börekçi, kuaför, berber, terzi, kunduracı, fırıncı, camcı, elektrikçi, kuru temizleme gibi küçük esnaf ve hizmet sektörüne yönelik mesleklerde iş kurmak için bu 60 bin lira veriliyor.

YARARLANMA ŞARTLARI NEDİR?

Girişimci adaylarından;

1-KOSGEB’in düzenlediği veya KOSGEB ile işbirliği yapan İşkur, belediyeler, üniversiteler gibi kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni tamamlayan,

2-KOSGEB’in ‘Genç Girişimci Geliştirme Programı’nı bitiren,

3-Küçük Ölçekli İşletme Kurma Danışmanlığı Desteği (KÖİDD) Programı’nı tamamlayarak eğitime veya programa katıldığını belgeleyen ve işletmesini kuran girişimciler veya

4-İŞGEM’lerde yer alan işletmeler yararlanabilir.

5-Açılan işyerinin 3 yıl faaliyette bulunması şart.

ÖDEME ALANLAR KİMLER?

İmalat (unlu mamül, kahve, çay, içecek, dokuma, giyim eşyası imalatı gibi)

İnşaat (Sıva işleri, yıkım, sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, çatı işleri...)

Toptan ve perakende ticaret (motorlu taşıtlar, ev eşyası, hırdavat, gıda, içecek, pazar yerinde satış...)

Ulaştırma ve depolama (Nakliye, kurye, ev ve işyerlerinde taşımacılık...)

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS