Bitcoin 17 saat içerisinde iki kez rekor kırdı, 14 bin dolar barajını geçti

  1. Ekonomi
  2. Kripto Para
Bitcoin 17 saat içerisinde iki kez rekor kırdı, 14 bin dolar barajını geçti

Sanal para birimi Bitcoin, 12 bin doları görmesinin ardından 24 saat geçmeden 14 bin doları aşarak bir gün içinde iki rekor kırdı. Bitcoin, bugün TSİ 06.00 sularında 12 bin doları aştıktan sonra yükselmeye devam etti ve 01.40'da 14 bin doların üzerine çıkmayı başardı.

Böylece dün 12 bin dolar ve 13 bin dolar sınırlarını aşan Bitcoin, bugün de 14 bin 400 dolara kadar yükselerek son iki günde yüzde 23 değer kazandı.
Bu ay başından itibaren değeri yüzde 45 artan Bitcoin, sene başından bu yana ise yüzde bin 380 prim yaptı. 

Dünyanın en büyük borsa işletmecisi CME Group, bu açıklamanın ardından vadeli Bitcoin işlemlerine 18 Aralık itibariyle başlayacağını duyurmuştu.
Dünya genelindeki 1200'e yakın sanal para arasında en değerli olan Bitcoin, sadece bu yıl içinde yüzde 1000 değer kazandı. Bitcoin'in toplam piyasa değeri ise 223 milyar dolarla Mc Donald’s, Boeing, Goldman Sachs ve Disney gibi devleri geride bırakıyor.

Daha birkaç yıl öncesine kadar bin doların altında işlem gören Bitcoin, değerini kısa süre katlamış olmasına rağmen birkaç günde yüzde 60'a yakın değer kaybettiği dönemler de oldu.
Bu nedenle riskli bir yatırım aracı olarak kabul edilen Bitcoin'in gelecek dönemde nasıl bir grafik izleyeceğine yönelik görüşler arasında büyük farklılıklar bulunuyor.
Bazı yatırımcılar, sanal para biriminin değerinin 2018 sonunda 40 bin dolara ulaşacağını öne sürerken, diğerleri "balon" olarak değerlendirdikleri Bitcoin'in çöküş ihtimalinin yüzde 80'in üzerinde olduğunu savunuyor.
10 / 10
Bitcoin 17 saat içerisinde iki kez rekor kırdı, 14 bin dolar barajını geçti
Ayrıca, piyasa değeri yaklaşık 240 milyar dolara yaklaşan Bitcoin, uluslararası ilaç firması Pfizer, yatırım bankacılığı kuruluşu Goldman Sachs ve ABD'li telekomünikasyon şirketleri AT&T ve Verizon gibi dev firmaları geride bıraktı.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS