KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? Aylık kredi ücreti ne kadar?

KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? Aylık kredi ücreti ne kadar?

KYK kredi ve burs başvuruları ile binlerce öğrenci eğitim desteği alabilmek için Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne başvuru işlemlerini gerçekleştirecekler. Peki, kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak, öğrenciler ilk ödemeleri ne zaman alacak?

Kredi ve burs başvuru işlemleri için süre giderek yaklaşıyor. Geçtiğimiz günlerde YKS sonuçlarını açıklayan ÖSYM daha sonra boşta kalan kontenjanlar için ek yerleştirme işlemlerini başlatmıştı. Ek yerleştirmeler içinse tercih süreci 11 Eylül’de sona eriyor.


Kredi ve burs başvurularının başlaması içi öncelikle ek yerleştirme tercih sonuçlarının açıklanmasının bekleneceği düşünülüyor. Bu sayede ek yerleştirmelerle üniversitelerde tercih yaptıkları bölüme yerleşen öğrenciler de burs ve kredi başvurularını yapabilecekler.


Dolayısıyla ek yerleştirmelerin açıklanmasının hemen ardından birkaç gün içerisinde KYK burs ve kredi başvurularının da başlaması bekleniyor.


BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?


Burs başvuruları e-Devlet’te Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı hizmetler arasında yer alacak. Başvuruların erişime açılmasının ardından adaylar kendilerine tanınan süre içerisinde başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekler.


KYK BURS ÜCRETİ NE KADAR?


2019 yılı için belirlenen burs ücreti lisansta 500, yüksek lisansta 1000, doktorada da 1500 lira. Dolayısıyla öğrenciler 2019 yılında bu ücretleri alacak ancak 2020 yılı için burs ücretlerinde artış yapılması ve 2020 Ocak ayı itibariyle öğrencilerin yeni ücreti alması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS