KYK ne zaman yatacak? 2019 KYK bursu ne zaman verilecek?

KYK ne zaman yatacak? 2019 KYK bursu ne zaman verilecek?

KYK burs sonuçlarının açıklanmasının ardından burs ve kredi hakkı elde eden öğrenciler ‘KYK ne zaman yatacak?’ sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. KYK bursu ile eğitimlerine destek alacak öğrenciler kurumdan gelecek yeni açıklamayı beklemeyi sürdürüyor. Peki, KYK bursları ne zaman ödenecek?

KYK burslarının ödeneceği tarih ile ilgili kısa süre içerisinde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nden resmi bir açıklama yapılacak. Geçtiğimiz günlerde yapılan sonuç açıklanmasında kurum bir tarih aralığı vermiş ancak net günü söylememişti. İşte KYK burs ödemeleri ile ilgili tüm bilgiler…

KYK BURSU NE ZAMAN YATACAK?

Taahhütnamesini onaylayan öğrencilere kasım ayı sonunda ekim ve kasım olmak üzere iki aylık ödeme yapılacak.19 Kasım’da taahhütname onay süresinin dolması nedeniyle ödemelerin 22-30 Kasım tarihleri arasında yapılabileceği söylenebilir.

Konuyla ilgili detaylar Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün ‘duyurular’ sayfasından ve kurumun sosyal medya hesapları üzerinden takip edilebilecek.

KYK İNTERNET ADRESİ İÇİN TIKLAYINIZ...

BURS VE KREDİ ÜCRETİ NE KADAR?

2019 yılında geçerli olan tutarlar lisans öğrencileri için aylık 500 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1000 lira, doktora öğrencileri için ise 1500 lira.

Burs/kredi miktarı ocak ayından itibaren lisansta aylık 550 lira, yüksek lisansta 1100 lira, doktorada da 1650 lira olarak ödenecek.

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin e-Devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemleri için ise son gün 15 Aralık. (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.)

Yükseköğrenimini yurt dışında sürdüren ve kendisine burs/kredi tahsis edilen öğrencilerin yurt içinde PTT’lerden, yurt dışında ise konsolosluk veya büyükelçiliklerden “e-Devlet şifresi” temin etmesi gerekiyor. Daha sonra e-Devlet üzerinden taahhütname onaylamaları ve kendilerine kefil olacak kişinin Türkiye’deki noterlerden kefaletname hazırlatması gerekiyor.

Öğrenci adına düzenlenerek tanzim ve tasdik edilmiş kefaletnamenin en geç 31 Aralık tarihine kadar bir dilekçe ekinde Söğütözü Mahallesi 2176. Cadde No: 25 Çankaya/Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına elden veya posta yoluyla teslim edilmesi gerekiyor.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS