hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Madeni 5 TL'nin piyasaya çıkış tarihi belli oldu

  Madeni 5 TLnin piyasaya çıkış tarihi belli oldu
  expand

  Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de ilan edilen 5 lira değerindeki madeni paranın tedavüle çıkarılması tebliği, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından hızla çalışma takvimine alındı. Basım işlemleri kısa süre içinde tamamlanırken, madeni 5 TL'lerin piyasaya çıkış tarihi de belirlendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  100.yıla özel olarak üretilen madeni 5 TL'ler ile benzerlik taşıyan ön yüz deseni, dış halkada 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi içeriyor. Halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız, orta bölümde ise "Türkiye Yüzyılı" logosu yer buluyor.

  5 TL'lik madeni paranın arka yüzünde ise Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rölyefi ve çevresinde de "Türkiye Cumhuriyeti" yazısı yer alıyor. 100.yıla özel olarak üretilen madeni 5 TL'ler ile benzerlik taşıyan ön yüz deseni, dış halkada 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi içeriyor. Halka ve göbeğin birleşim yerinde ay yıldız, orta bölümde ise "Türkiye Yüzyılı" logosu yer buluyor.

  5 TL'lik madeni paranın arka yüzünde ise Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rölyefi ve çevresinde de "Türkiye Cumhuriyeti" yazısı yer alıyor.

  İLK ETAPTA 450 MİLYON BASIM PLANLANIYOR

  Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, ilk etapta 450 milyon adet basım yapmayı planlıyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde 100. yıl logosu ile basılan hatıra parası ise 100 milyon adet olarak piyasaya sürülmüştü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Madeni 5 TLnin piyasaya çıkış tarihi belli oldu

  NE ZAMAN PİYASAYA ÇIKACA?

  Hürriyet'ten Osman Yenilmez'in haberine göre, Darphane tarafından basımı tamamlanan madeni 5 TL'leri dağıtıma hazırlayan Merkez Bankası, bayramdan sonraki hafta içerisinde şubeler aracılığıyla piyasaya sürümü gerçekleştirecek.

  ŞUBELERDEN TALEP EDİLEBİLECEK

  Madeni 5 TL talebi olan işletmeler veya kuruluşlar, bayramdan sonraki hafta itibariyle illerinde bulunan Merkez Bankası şubelerinden taleplerini karşılayabilecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow