Ocak 2020 Fed faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Ocak 2020 Fed faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Küresel piyasaların gözü Ocak 2020 Fed faiz kararına çevrildi. ABD Merkez Bankası Fed tarafından açıklanacak karar sonrası küresel piyasalarda ülkelerin ABD’nin faiz kararına nasıl bir tepki vereceği ortaya çıkacak. Peki, Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak ve karar öncesi dolarda son durum ne?

Fed faiz kararı için ABD’den gelecek açıklama beklenmeye başlandı. Ocak 2020 faiz kararı ile ülkelerde kurlar da şekillenmiş olacak. Peki, dolar / TL kuru karar öncesi ne durumda?


FED OCAK 2020 FAİZ KARARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?


ABD Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı 29 Ocak 2020 Çarşamba günü duyurulacak. Kararın TSİ saat 22:00’de açıklanması bekleniyor.


DOLAR / TL KURUNDA SON DURUM


Faiz kararı öncesi dengelenme seviyelerinde yer alan dolar kuru 5,94 TL’den işlem görüyor. Kritik eşik olan 6 TL’den şimdilik uzak bir konumda yer alan dolar küresel piyasalarda olduğu gibi gözünü ABD Merkez Bankası’ndan gelecek karara çevirecek.


TRUM'TAN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ


Bankaya faiz indirimi çağrısında bulunmaktan kaçınmayan ABD Başkanı Donald Trump, dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Fed'in faizleri, çok daha düşük olan diğer ülkelerle rekabetçi hale getirmek için düşürmesi gerektiğini belirterek, bunun ardından borç ödemeye ve yeniden finanse etmeye odaklanacaklarını söyledi.


Analistler, Fed yetkililerinin faiz indirimi beklentilerine bakıldığında yüzde 12 gibi düşük bir ihtimal bulunduğunu aktararak, son dönemde gelen pozitif makroekonomik verilerin ardından bankanın faiz konusunda "bekle-gör" politikasını izlemeye devam edeceğini öngördüklerini bildirdi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS