Ankara'daki bombalı saldırı doları da etkiledi

Ankara'daki bombalı saldırı doları da etkiledi

ABD faiz artışlarına ilişkin iyimserlikle geçen haftayı dolar karşısında yüzde 5'e yakın değer kazancı ile tamamlayan TL, Ankara'da cumartesi sabahı meydana gelen patlamanın güvenlik endişelerini tetiklemesiyle bugün gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışarak güne yüzde 1'in üzerinde değer kaybı ile başladı.

Cuma günü 2.89'a kadar gerileyen dolar/TL günü 2.91'in hemen altında tamamlamıştı. Kur hafta sonunda illikit işlemlerde 2.9625'e kadar yükseldikten sonra bu sabah 0858'de 2.9411/2.9422 seviyesinde işlem gördü.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Seçimler öncesi başkentte Türkiye tarihinin en fazla kayıp yaşandığı terör saldırısı yaşanması güvenlik endişelerini bir anda tekrar gündemin ilk sırasına taşıdı. TL diğer gelişmekte olan para birimlerinden tamamen ayrışarak dolar karşısında yüzde 1'in üzerinde değer kaybı ile güne başladı. Yurtdışı piyasalardaki tatiller nedeniyle bugün iç siyasi gelişmeler takip edilecek" dedi.

Bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Selami Altınok, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu ayrı ayrı kabul edecek. Davutoğlu 1300'da AKP MYK toplantısına katılacak Bakanlar Kurulu ise 1630'da toplanacak.
Tarkan'dan çok sert 'Ankara' mesajı
Cuma günü akşam saatlerinde 3.10 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.1421/3.1436, 3.27 civarındaki euro/TL ise 3.3431/3.3450 seviyesindeydi.

DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipler Birliği'nin de aralarında olduğu çok sayıda sendika ve meslek örgütü üyelerinin yanı sıra HDP'lilerin de katılacağı "Emek, Barış ve Demokrasi" mitingi öncesinde ankara Garı önündeki toplanma yerinde ardı ardına iki canlı bombanın kendilerini patlatması sonucu şu ana kadar başbakanlıkta yapılan açıklamaya göre 97, HDP'den yapılan açıklamaya göre ise 128 kişi yaşamını yitirdi.
'Oğlum bombacıyı görmüş'
Ankara'da hafta sonu düzenlenen saldırıyla ilgili soruşturmada faillere ilişkin ilk bulgular İslam Devleti'ni (İD) işaret ederken, yetkililer 1 Kasım seçimlerinde güvenlik gerekçesi ile bir erteleme olmayacağını, seçimin planlandığı gibi yapılacağını belirtti.

Tahvil/bono piyasasında da gelişmekte olan piyasalara görülen girişler, kurdaki gerileme ile faizler geçen hafta düşüş eğilimindeydi. Ancak bankacılar kurdaki yükselişin bu sabah ilk işlemlerde bono faizlerinde de yükselişe neden olacağını belirttiler.

Gösterge 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık tahvil Cuma günü spot kapanışta yüzde 10.27, valörde son işlemde yüzde 10.29 seviyesindeydi. 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil ise Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 10.80, valörde son işlemde yüzde 10.72 bileşik seviyesindeydi.
Russell Crowe'dan Ankara mesajı
Doların diğer büyük para birimleri karşısındaki hareketlerini takip eden dolar endeksi üç haftanın en düşük seviyelerine yakın seyrederken, Fed'in faizleri yıl sonunda artıracağına dair şüphelerin artması bu düşüşlerde etkili oldu. Dolar endeksi en son 94.780'den işlem görürken, Cuma günü 94.692 seviyesine kadar gerileyerek 18 Eylül'den bu yana en düşük seviyeyi görmüştü.

Bir diğer taraftan ise dolardaki değer kaybının da etkisiyle başta petrol fiyatları olmak üzere emtia fiyatlarında toparlanma da piyasalarda takip ediliyor. Geçen hafta 47 doların altına gerileyen brent tipi ham petrolün varil fiyatı bu sabah 53 dolar civarında işlem görüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS