Cuma günü rekor kıran dolar güne sert düşüşle başladı

Cuma günü rekor kıran dolar güne sert düşüşle başladı © Shutterstock

HDP'li 7 milletvekilin tutuklanması, Diyarbakır'da gerçekleşen bombalı saldırının içeride siyasi tansiyonu artırmasıyla 3.1735 ile tarihi zirvesini test eden dolar/TL bugün güne 3.15 civarında sert düşüşle başladı.

Bankacılar S and P'nin "beklenmedik" not görünüm artışının da desteğiyle dolar/TL'nin iyimserlikle güne başladığını belirtirken kuru destekleyen bir diğer gelişmenin ise ABD piyasalarının bu hafta sonuçlanacak seçime ilişkin beklentilerle iyimser seyri gösterdiler.

Türkiye'nin kredi notu karnesi

FBI'ın ABD'de Demokrat partinin başkan adayı Hillary Clinton hakkında başlattığı ikinci incelemede cezai kovuşturmaya gerek olmadığını açıklamasının ardından Clinton'un başkanlık yarışı hakkındaki endişeleri hafiflerken, 35 yıldır ilk defa dokuz gündür art arda düşüş kaydeden S and P 500 endeksinin vadeli işlemleri yüzde 1.2 yükseldi.

ABD piyasalarındaki iyimserliğin yanı sıra kredi derecelendirme kuruluşu S and P'nin politika yapıcıların ekonomi politikalarına ilişkin önemli reformları yürürlüğe koyma yolunda adım atmaya devam edeceği ve bu çabaların risklere rağmen ekonomik istikrarı kuvvetlendirmeye destek olacağı değerlendirmesiyle Türkiye'nin not görünümünü negatiften durağana yükseltmesi de piyasaları destekledi.

S and P Cuma günü piyasa kapanışı sonrası attığı adım ile Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altındaki BB olan notunu korudu.

Cuma günü 3.1735'e kadar yükselerek tarihi zirvesini yineleyen dolar/TL bu sabah 0906 itibarıyla 3.1490/3.1510 seviyesinde işlem gördü.

Cuma günü 3.34 civarında olan sepet bazında TL, aynı saatte 3.3176/3.3199, 3.52 civarındaki euro/TL ise 3.4867/3.4888 seviyesinden işlem görüyor.

İyimserliğin kalıcılığı soru işareti

Bankacılar küresel ve S and P kararı sonrası piyasalarda yaşanan iyimserliğin kalıcı olup olmayacağının ise soru işaretleri içerdiğini belirtiyorlar.

DNG Danışmanlık'tan Fatih Keresteci küresel piyasalardaki olumlu tablonun günün kalanında da piyasada hissedileceğini belirtirken "Türk mali piyasaları açısından Kıbrıs görüşmelerinin başlıyor olması ve S and P'nin Cuma günü not görünümünü durağana yükseltmesi olumlu haberler gibi görünüyor olsa da Cuma günkü sert satışlara yol açan hava aynen korunuyor" dedi.

Genel seçimlerde 5 milyonun üzerinde oy alan aralarında eş başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu yedi HDP'li vekil tutuklandı. HDP tutuklamaların ardından TBMM çalışmalarını durdurduğunu açıklarken HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, "Yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik" dedi.

Üst düzey bir bankacı, "Batı'nın Türkiye'de yaşananlara tepkisi büyük. Batıdan uzaklaşma anlamına gelebilecek adımlar piyasalar açısından zaten başlı başına bir risk unsuru. Bugün için baktığımızda küresel iyimserlik piyasayı destekliyor görünüyor ancak siyasi gelişmelerin piyasaya etkisi bitti diyemeyiz. Özellikle de HDP'nin TBMM çalışmalarını durdurduğunu açıklaması teknik olarak bir ara seçim ihtimalini de gündeme getirebilir. Türkiye piyasaları için kısa vadede iyimser bir görünüm beklemiyoruz" dedi.

Vekillerin bir ay içinde 5 kez TBMM Genel Kurul çalışmalarına mazeretsiz katılmaması durumunda Genel Kurul'da ilgili kişi için vekilliğinin düşüp düşmemesi konusunda oylama yapılabiliyor. Ancak şimdiye kadar Cumhuriyet tarihinde bu yola hiç başvurulmadı. Parlamento'da 28 vekilin vekilliğin bu yolla düşmesi durumunda o seçim bölgesinde ara seçim yapılması gerekiyor.

Tahvil-bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanış yüzde 10.31 seviyesinden gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 10.38 oldu. Öte yandan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde dün spot kapanış yüzde 9.31 seviyesinden gerçekleşirken valörde son işlem yüzde 9.50 seviyesindeydi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS