Dolar 3.35 ile yeni tarihi zirvede

Dolar 3.35 ile yeni tarihi zirvede © Shutterstock

Dolar/TL dolardaki küresel güçlenme eğiliminin iç siyasi endişelerle birleşmesiyle 3.35 ile yeni tarihi zirvesini test etti.

Bu sabah güne 3.32 civarında başlayan dolar/TL, en yüksek 3.3500 seviyesini test ettikten sonra saat 1653'te 3.3440/3.3462 seviyesinde işlem görüyor.

Bir bankanın döviz masası yetkilisi, "Her ne kadar tahmin edilmeyen bir gelişme olmasa da ABD verileri ve Fed Başkanı'nın faiz artışına yönelik açıklamaların ardından TL'deki değer kaybı hızlandı, negatif ayrışma belirginleşti" dedi ve ekledi:

"TL'nin daha çok değer kaybetmiş olması için bugüne özgü özel bir neden göremiyoruz. Ancak likidite düşük buradan kaynaklı satış yönlü işlemlerin normalden daha fazla etkilediğini görüyoruz."

ABD Merkez Bankası Başkanı Jannet Yellen Fed'in Kasım toplantısında görece yakın bir dönemde faiz artışının uygun olacağı değerlendirmesinde bulunduğunu söyledi.

ABD'de işsizlik maaş başvuruları 12 Kasım'da sona eren haftada 235,000'e gerileyerek 43 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

İstihdam piyasanın hızla güçlenmeye devam ettiğine işaret eden veri Fed'in Aralık ayında faiz artırmasını kolaylaştırabilir.

Yurtdışı gelişmelerin yanı sıra yurtiçinde başkanlık, anayasa değişiklikleri, referandum gibi unsurlar ile jeopolitik riskler TL'deki kırılganlığın artmasına neden oluyor.

Öte yandan Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturma, HDP milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar ile yeniden gündeme gelen idam konusu AB ile ilişkileri kötüleştirebileceği endişesi TL'de baskı yaratan diğer unsurlar olarak ön plana çıkıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS