Ekimde borsa kazandırdı!

Ekimde borsa kazandırdı!

Ekim ayında en fazla reel getiriyi borsa sağladı. Yıllık olarak değerlendirildiğinde ise dolar yatırımcısına kazandırdı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ekim ayına ilişkin "Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları"nı açıkladı.

Buna göre, aylık bazda en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,3, TÜFE ile indirgendiğinde de yüzde 5,46 ile BIST 100 Endeksi oldu.

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; yatırım araçlarından Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 2,63, mevduat faizi yüzde 0,6 ve külçe altın yüzde 0,32 reel getiri sağladı. Buna karşılık dolar yüzde 2,55 ve euro yüzde 2,37 yatırımcısına kaybettirdi.
Dolar haftaya nasıl başladı?
TÜFE ile indirgendiğinde ise DİBS yüzde 0,86 reel getiri sağlarken, dolar yüzde 4,22, avro yüzde 4,06, külçe altın yüzde 1,41 ve mevduat faizi yüzde yüzde 1,13 yatırımcısını zarara uğrattı.

Üç aylık değerlendirmede külçe altın, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,2, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 7,62 ile yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı olurken, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,1, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 5,61 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Altı aylık değerlendirmeye göre avro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11,36, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11,77 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 8,71, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 8,38 ile yatırımcısına zarar ettirdi.

Yıllık en yüksek reel getiri dolarda

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde dolar, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 22,73, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 20,63 ile en fazla reel getiriyi sağladı.

Diğer taraftan, BIST 100 Endeksi'nin Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 2,77, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 4,43 ile yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olduğu belirlendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS