FED'in faiz artışının ardından dolar ve euroda son durum...

FED'in faiz artışının ardından dolar ve euroda son durum...

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yaklaşık 10 yıldır ilk faiz artışına gitmesinin ardından bundan sonraki sıkılaştırma adımlarının kademeli olacağı mesajı verilmesiyle dolar/TL yönünü aşağı çevirdi.

Para politikasında sadeleşme ve faiz artırımını Fed sıkılaştırma sürecine paralel götüreceğini açıklayan Merkez Bankası (TCMB) Fed sonra ilk adım olarak dolar cinsi tutulan zorunlu karşılıklara uyguladığı faiz oranını artırırken piyasalar "bir kredibilite testi olarak" gördükleri TCMB'nin bundan sonraki adımlarına odaklanacak.

Bugüne kadar siyasi baskının da etkisiyle uygulanmak zorunda kalınan üstü kapalı faiz artışları nedeniyle TCMB'nin politika faizi ile piyasaya uygulanan faiz arasında uzun süredir belirgin bir fark var. TCMB'nin politika faizi yüzde 7.5 seviyesinde bulunurken, piyasaya sağladığı fonlamanın ortalama maliyeti ise yüzde 8.80 civarında. TCMB'nin söylemleri ve piyasa beklentisi bankanın politika faizini ortalama fonlama maliyetine yaklaştırarak daha sade bir politikaya geçmesi.


Bir bankanın likidite masası yöneticisi, "TCMB'nin bu adımı piyasayı destekleyici yönde ancak sembolik denebilecek adımlar. TCMB daha önce verdiği mesajlara paralel olarak Fed kararının hemen ardından bu yönde adımları zaten bekliyorduk" dedi ve ekledi:

"Bu adımlar şu açıdan önemli: TCMB açıkladığı sadeleştirme adımlarına 'devam ediyorum' mesajı veriyor ki bu da 22 Aralık'ta politika faizinin artması ile sonuçlanacak bir PPK toplantısı anlamına geliyor."

Tahvil-bono piyasasında ise 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanış yüzde 10.79 seviyesinden gerçekleşirken valörde 1648 itibarıyla son işlem yüzde 10.80 oldu. Bugün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 10.73 olurken valörde son işlem yüzde 10.66 oldu.

Öte yandan 14 Haziran 2017 itfalı iki yıllık gösterge tahvil ise spot kapanışta ortalama yüzde 10.99 seviyesinden gerçekleşti. Bugün spot piyasada ortalama bileşik faiz yüzde 10.97 oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS