hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rekabet Kurulu, İTAMEKS ve Özelcan hakkında soruşturma başlattı

  Rekabet Kurulu, İTAMEKS ve Özelcan hakkında soruşturma başlattı
  expand

  Rekabet Kurulu, İtameks Dış Ticaret ve Pazarlama Anonim Şirketi ve Özelcan Babymall Mağazacılık Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettikleri şüphesiyle soruşturma başlatıldığını duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rekabet Kurulu'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  Rekabet Kurulu, 21.05.2024 tarihli ve 24-23/520-M sayılı kararı ile bebek gereçlerinin dağıtımı ve satışı alanında faaliyet gösteren İtameks Dış Ticaret ve Pazarlama Anonim Şirketi (İTAMEKS) ve Özelcan Babymall Mağazacılık Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin (ÖZELCAN) bayilerine yönelik rekabeti kısıtlayıcı eylemleri aracılığıyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un (4054 sayılı Kanun) 4. maddesini ihlal ettikleri şüphesiyle anılan teşebbüsler hakkında soruşturma başlattı.

  İTAMEKS, Türkiye’de 4MOMS markalı bebek gereçlerinin Türkiye’deki tek distribütörü olarak faaliyet göstermekte olup İTAMEKS’in bayisi konumundaki ÖZELCAN ise e-ticaret, toptan satış ve franchise kanalları aracılığıyla çeşitli markalara yönelik bebek gereçlerinin toptan ve perakende satışını gerçekleştirmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Soruşturma, İTAMEKS’in, bayilerinin yeniden satış fiyatını tespit etmek ve satış kanallarına çeşitli rekabet kısıtlamaları getirmek; ÖZELCAN’ın ise franchise mağazalarının yeniden satış fiyatını tespit etmek, pasif satışlarını kısıtlamak ve franchise sözleşmeleri kapsamında rekabet etmeme yükümlülüğü getirmek suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4 üncü maddesini ihlal edip etmediğinin tespit amacıyla yürütülecektir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow