Sağlık sorunu olanlara kesintisiz elektrik

Sağlık sorunu olanlara kesintisiz elektrik

Elektrik dağıtım şirketlerinin, sağlık sorunları sebebiyle kesintisiz elektriğe ihtiyaçları olan vatandaşlara sürekli hizmet sağladığı belirtildi.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneğinden (ELDER) yapılan açıklamada, planlı bakım onarım ya da arızadan kaynaklanan elektrik kesintilerinden etkilenmemek için sağlık sorunlarını belgeleyen kullanıcıların kesintisiz elektrik hizmetine erişebildiği ifade edildi. Buna göre, Türkiye'nin farkı yerlerinde hizmet veren elektrik dağıtım şirketleri sürekli enerji sağlayabilmek için farklı uygulamalara yer veriyor. Doğu Anadolu Bölgesi'nde Aras Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (Aras EDAŞ), hastalara jeneratör desteği verirken, Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ (OEDAŞ) Afyon, Bilecik Eskişehir, Kütahya ve Uşak'ta talep olması durumunda kesintisiz elektrik hizmeti sağlıyor.

Sakarya Elektrik Dağıtım AŞ (SEDAŞ) de diyaliz destek ünitesi, solunum cihazı ya da benzer mahiyette yaşam destek cihazlarına bağımlı olanların SEDAŞ Müşteri Hizmetleri Merkezlerine yazılı başvurmaları halinde borçlarından dolayı elektriklerinin kesilmemesini sağlıyor. Ayrıca planlı kesintilerde bu hastalara 48 saat önceden bilgi veriliyor.

Başkent EDAŞ ve Toroslar EDAŞ'tan "Hasta Var" projesi

Başkent Elektrik Dağıtım AŞ (Başkent EDAŞ) ve Akdeniz Bölgesi'ndefaaliyet gösteren Toroslar EDAŞ, "Hasta Var" projesi ile il sağlık müdürlükleri aracılığıyla şirketlere başvuran hastaların kesintisiz elektrikten faydalanmasını amaçlıyor. Trafo merkezi ile SCADA sistemi arasında entegrasyonu gerçekleştiren söz konusu dağıtım şirketleri, hastaların elektrik kesintilerinden en az seviyede etkilenmelerini hedefliyor.

Adıyaman ve Kahramanmaraş'ı kapsayan dağıtım bölgesinde elektrik enerjisinin dağıtım faaliyetlerini yürüten AKEDAŞ Elektrik Perakende Satış AŞ (AKEDAŞ) sürekli elektriğe ihtiyacı olan ve bunu belgeleyenleri kayıt altına alıyor. Şirket gerekli durumlarda kayıtlı hastalara jeneratör hizmeti sağlıyor. Malatya, Tunceli, Bingöl ve Elazığ'da elektrik dağıtımı ve perakende hizmeti veren Fırat EDAŞ ise "kırmızı kod" çalışması uyguluyor. Bu uygulamada sağlık durumunu belirten vatandaşlara saha ekibi öncelik veriyor.

İstanbul Avrupa Yakası’na elektrik dağıtım hizmeti veren Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) ise diyaliz destek ünitesi, solunum cihazı gibi yaşam destek cihazlarına bağımlı tüketicilerin, raporları ve ikametgah adresleri ile şirkete müracaat ettiklerinde bu kişilere ayrıcalık tanıyor. BEDAŞ ayrıca planlı kesintileri 48 saat öncesinden kayıtlı abonelere bildiriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS