Sakarya’da 57 bin 516 konutun deprem sigortası yok

  1. Emlak
Sakarya’da 57 bin 516 konutun deprem sigortası yok
Sakarya’da 57 bin 516 konutun deprem sigortası yok

Marmara Depremi'nde en büyük hasarı gören kentlerden biri Sakarya'ydı. Binlerce kişinin yaşamını depremin ardından geçen 19 yılda kentteki 194 bin 190 konuttan sadece 136 bin 674’ü Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) zorunlu deprem sigortası yaptırdı. Kentteki 57 bin 516 konutun hâlâ deprem sigortasının olmadığı belirlendi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Esen Sigorta Acentesi Genel Müdürü Ali Esen, Sakarya'nın birinci derece deprem bölgesi olduğuna işaret ederek, "Doğal Afet Kurumu kurulduğu günden bugüne gelerek Sakarya'da 194 bin 190 bina var. Bugün itibarı ile Sakarya’da 136 bin 674 vatandaşımız evine deprem sigortası yaptırmış durumda. 57 bin 516 vatandaşımız sigortasız yaşamakta, evlerinde sigorta yok" dedi.

Sigorta yaptırılmamasının nedenlerine de değinen Esen, "Evini kiraya verenler, elektrik, su, doğalgaz işlemlerinde deprem sigortası istendiği için gelip sigorta yaptırıyor. Ama kiracı 2 yıl 3 yıl bu evden çıkmıyorsa, bu vatandaşımız sigortasını yeniletmiyor. 57 bin sigortasız yaşayan vatandaşların içerisinde özellikle bunlar var"  diye konuştu.

'İstanbul depreminin Sakarya’ya yansıması konuşuluyor'

Evini sigorta yaptırmayan kişilere de seslenen Esen, şunları söyledi: “İstanbul depreminin Sakarya’ya yansıması konuşuluyor. Bugün ayakta kalmış sağlam binalarımız olası bir İstanbul depreminde etkileneceği aşikardır. Bugün Sakarya halkına bir kez daha altını çizerek seslenmek istiyorum, 57 bin sigorta yaptırmayan vatandaşlarımız lütfen gelip deprem sigortalarını yaptırsınlar. 100 metrekare bir evin deprem sigortası vatandaşımıza maliyeti 180 TL. Ve buna her türlü ödeme kolaylığı yapıyoruz, kredi kartlarına taksit yapıyoruz, işçiye, emekliye burada her türlü kolaylığı yapıyoruz. Lütfen bu vatandaşlarımız Sakarya’da yetkili sigorta acentelerine gelerek zorunlu deprem sigortalarını yaptırsınlar. Deprem sigortasının ülke ekonomisine, vatandaşımıza faydası olası bir depremde binanız zarar görürse Doğal Afet Kurumu, binanızın metrekaresine göre size bir teminat veriyor ve ücretini ödüyor size. Bunun en güzel örneğini Van’da gelen depremde gördük. Depremde evi yıkılan vatandaşlarımıza Doğal Afet Kurumu kendilerine evlerinin tazminatlarını ödedi. Veya TOKİ üzerinden yapılan konutlara yerleştirilmişlerdir, TOKİ bedelini DASK ödemiştir. 17 Ağustos’un izlerini silmeye başladık, siliyoruz, normale dönmüş gözüküyoruz ama sigortasız yaşamamız gerekiyor."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS