Tekstilbank hisselerinin ICBC'ye devri tamamlandı

Tekstilbank hisselerinin ICBC'ye devri tamamlandı

Industrial and Commercial Bank of China Limited Şirketi (ICBC), 22 Mayıs'ta Tekstil Bankası AŞ'nin çoğunluk hisselerini GSD Holding'ten devralarak satın alma işlemini gerçekleştirdi. Devir işlemi ile birlikte, ICBC, Türkiye'de faaliyete geçen ilk Çin bankası oldu.

ICBC'den yapılan yazılı açıklamayla, ICBC'nin Tekstilbank'ın Yüzde 75,5'ini satın alma işlemini tamamladığı duyuruldu.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, Tekstil Bankası, dünyanın en büyük bankasının Türkiye'de satın aldığı ilk ticari banka olarak öne çıkıyor. Tekstilbank, ICBC Grubu'nun küresel ağı ile tam koordineli çalışarak, büyük proje finansmanları, sınır ötesi RMB işlemlerine büyük bir oyuncu olarak katılacak.

40 meslek için 'belge' zorunluluğu getirildi

Tekstilbank'ın, grubun kurumsal, bireysel, muhabir bankacılığı, yatırım bankacılığı, menkul kıymet, varlık yönetimi ve diğer ürünlerinden faydalanırken, hem Türk, hem Çinli, hem de küresel bazda müşterilere hizmet vermesi hedefleniyor.

ICBC'nin Tekstilbank'ın hisselerini satın almasının, globalleşme stratejisinin yanında, Çin ve Türkiye arasındaki finansal hizmetlerin ve iki ülkenin ekonomik gelişiminin canlandırılmasına da yardımcı olacağı öngörülüyor.

Açıklamada yer alan bilgilere göre gelişmekte olan ülkeler arasında önemli bir konuma sahip olan Çin ve Türkiye, hem finansal hem teknik hem piyasa anlamında birbirini tamamlayabilen iki ülke olarak, yeni strateji ve işbirliği çerçevesinde ekonomi ve ticari iş birliği anlamında önemli bir noktaya geldi.

Yeni İpek Yolu Ekonomik Kuşağı yeniden canlandırılması, Türkiye'nin Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın kurucu üyesi olması, Çin ve Türkiye arasında ileriye dönük olarak yapılacak olan altyapı anlaşmalarının temelini attı.

Mevcut durumda Çin, Türkiye'nin en büyük üçüncü ticari işbirliği ve en büyük ikinci ithalat ülkesi haline geldi. Çin kamu taahhüt şirketlerinin yurtdışı yatırımları için Türkiye önemli bir pazar konumunda.

Çin ve Türkiye arasındaki uzun dönemli ticari hedefine göre 2020 yılında ticari hacmin 100 milyar doları geçmesi hedefleniyor.

ICBC 43 ülkede, yaklaşık 17 bin şubesiyle birlikte, tüm lisansa sahip, faaliyet getirisi yüksek, hizmet kalitesine sahip, global bir banka. Güney Afrika'nın en büyük bankası olan Standard Bank'ın yüzde 20'lik hissesini alarak, Afrika'nın 20 ülkesinde faaliyete geçti.

ICBC, öz kaynak, varlık, piyasa değeri, mevduat kredi ve müşteri sayısı bakımından dünya sıralamasında ilk sırada yer alıyor.

Amerikan Forbes dergisinin "Global 2000" listesinde üst üste 3 yıl dünyanın en büyük kuruluşu unvanına layık görülen ICBC, 2014 yılında, The Banker dergisi tarafından "Yılın En İyi Global Bankası" olarak gösterildi. ICBC, bu ödülü alan ilk Asya Bankası oldu.

Tekstil Bankası AŞ, Türkiye'nin mevduat lisansına sahip, kurumsal bankacılığı, KOBİ bankacılığı, bireysel bankacılığı, ayrıca Tekstil Menkul Değerler AŞ ile yatırım bankacılığı, fon yönetimi, varlık yönetimi hizmetlerini sunuyor.

44 şubesi ile yaklaşık 900 personele sahip olan Tekstil Bankası AŞ şubelerinin çoğu, Türkiye'nin GSMH'nın yüzde 70'inin bulunduğu bölgelerde yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS