Turkcell'in kârı yüzde 298 arttı

Turkcell'in kârı yüzde 298 arttı

Turkcell ilk çeyrek net kârı artan FAVÖK, azalan kur farkı gideri ve vergi giderlerinin etkisi ile geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 298 artarak 563 milyon lira oldu.

Şirketten KAP'a gönderilen ilk çeyrek mali tabloları ve basın bültenindeki açıklamalarında artışın nedeni olarak şu ifadelere yer verildi:

"Vadeli mevduat faiz gelirlerindeki azalış, Fintur katkısındaki düşüş ve kredilerden ve 4.5 G borcundan kaynaklanan faiz giderlerindeki artışa rağmen, kardaki artış FAVÖK ve azalan kur farkı gideri ve vergi giderlerinden kaynaklandı. 2016 birinci çeyreğinde proforma net kar yüzde 15.1 yükselişle 544 milyon TL oldu."

Şirketin ilk çeyrek satış gelirleri de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 artışla 3.2 milyar lira oldu.
Turizmde son 10 yılın büyük düşüşü!
Açıklamada, Turkcell Türkiye gelirlerinde ve FAVÖK'ünde sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 10.6 büyüme ve yüzde 31.3 FAVÖK marjı ile; Turkcell Türkiye gelirlerinin yüzde 42'sini oluşturan data ve servisler gelirlerinde yüzde 31.1 büyüme olduğu belirtildi.
Dünya Bankası'ndan turizm uyarısı!
Turkcell ayrıca, Turkcell Türkiye ve grup gelirlerinde yüzde 8-10 büyüme, grup FAVÖK marjında yüzde 31-33 ve grup operasyonel yatırım harcamalarının gelire oranında yüzde 20 civarında olan hedeflerini koruduğunu da açıkladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS