Son dakika EYT haberleri… EYT'de son durum ne, yasa çıkacak mı?

Son dakika EYT haberleri… EYT'de son durum ne, yasa çıkacak mı?

EYT haberleri bugün de emeklilikte yaş şartına takılan kişiler tarafından araştırılıyor. Dün EYT’de yaşanan son dakika gelişmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devreye girdiği bilgisi aktarılmıştı. İşte EYT meselesinde son durum ve yaşa takılanları yakından ilgilendiren o gelişme…

Son dakika EYT gelişmeleri emeklilikte yaş şartına takılan kişilerde heyecan yarattı. Bir süredir EYT düzenlemesi ile ilgili değişikliğin yapılmasını bekleyen emekli adaylarına sevindiren haber Milliyet Gazetesi yazarı TOBB ETÜ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç’tan geldi. Kılıç, yaptığı açıklamada bu konuda bir formül üretilmesi için harekete geçildiğini duyurdu.


EYT ile ilgili önemli ifadelere yer veren Kılıç, konuyla ilgili şunları söyledi: "Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdi. EYT'lerin düşüncelerini alacak, SGK ile görüşecek. Geçenlerde kendisiyle konuştum. Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var. Somut bir adım atılmış oldu. Umarım karşılıklı görüşmelerle bu iş bir noktaya gelir, çözüme ulaşır. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor."EYT KİMLERİ KAPSIYOR?


Şu anki sisteme göre, primini dolduran bir emekli adayı, emeklilik yaşını beklemek zorunda. Bununla ilgili, şimdiye kadar 3 kıstas belirlenmişti. SSK'lıda 8 Eylül 1999'a kadar emeklilik için iki şart vardı.


Birincisi, sigorta süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 gün prim sayısı. Sonra üçüncü bir prim şartı daha geldi. 8 Eylül 1999'dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi. Memurlar ve Bağ-Kur'lular için de emeklilikte benzer şekilde yaş şartı konuldu.


Emeklilik için primi tamamlayıp yaşı bekleyenlere müjde niteliği taşıyan düzenleme, Genel Kurul'da kabul edilir ve Cumhurbaşkanı tarafından onaylanırsa, 8 Eylül 1999'dan önce işe başlayanlar emeklilik şansını yakalayacak.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS