hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kira artış oranı Temmuz 2021... Temmuz ayı kira artış oranı ne kadar, yüzde kaç?

  Kira artış oranı Temmuz 2021... Temmuz ayı kira artış oranı ne kadar, yüzde kaç
  expand

  Temmuz ayı kira artış oranı için TÜİK'ten merakla beklenen açıklama geldi. Kiracılar ve mal sahipleri gerçekleşecek olan kira artışının ne kadar olacağını haziran ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte öğrendi. Peki, temmuz ayı kira artış oranı ne kadar, yüzde kaç olacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kira artışı öncesi gözler TÜİK’in açıklayacağı enflasyon verilerine çevrildi. Bir önceki yılın aynı ayına oranla zam gerçekleştirecek olanlar, 12 aylık ortalama ile zam gerçekleştirecek olanlar ve bir önceki aya oranla zam gerçekleştirecek olanlar TÜİK’in verileri duyurmasıyla birlikte kira artışını gerçekleştirebilecekler. 

  TEMMUZ AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLACAK?

  Temmuz ayı kira artışı TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon verileriyle ortaya çıktı. TÜİK ise bu verileri 5 Temmuz 2021 Pazartesi günü açıkladı. Verilerin açıklanmasıyla birlikte aylık ya da yıllık zam yapanların kira artış oranı netleşmiş oldu.

  Buna göre aylık olarak zam gerçekleştirecek olanlar yüzde 1.94 zam yapabilecekler.  Yıllık bazda zam gerçekleştirecek olanlar ise yüzde 17.53 olarak zam gerçekleştirebilecekler. Bu yılın başına göre 6 aylık zam yapacak olanlarsa yüzde 8.45 zam yapacaklar. 12 aylık ortalama oranında zam yapacaklar ise yüzde 14.55 zam yapabilecekler.

  HAZİRAN AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADARDI?

  TÜFE'de (2003=100) 2021 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre %0,89, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,39, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,59 ve on iki aylık ortalamalara göre %14,13 artış gerçekleşti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow