Trafik kazalarında dudak uçuklatan zarar

Trafik kazalarında dudak uçuklatan zarar

Uzun bayram tatili, ardında ağır bir kaza bilançosu bırakarak sona erdi. Kan gölüne dönen yollarda 129 vatandaşımız öldü, 471 kişi yaralandı. Bu fatura sadece 10 günlük tatili ve acı kayıpları anlatıyor. Ya işin maddi boyutu? İşte o tarafta da kara bir tablo var. Türkiye'nin trafik kazaları nedeniyle yılda uğradığı sosyoekonomik zarar hiç de hafife alınacak türden değil...

Trafik kazaları sadece manevi değil, maddi boyutta da hasar açıyor. Son 10 günlük bayram tatilinde 129 kişinin yaşamını yitirdiği kazaların Türkiye'ye yıllık faturası 22 milyar lira olarak hesaplanıyor. 

Habertürk'ün haberine göre, ölümlü kaza sayısı dikkate alınarak yapılan oran hesabıyla bakıldığında sadece bayramdaki trafik kazalarından dolayı yaşanan zararın 1 milyar TL’ye yakın olduğu ortaya çıkıyor. Son dönemde yılda ortalama 3 bin 500 kişinin öldüğü, 300 bine yakın kişinin yaralandığı 1 milyonun üzerinde kaza yaşanıyor.

Yüzde 90'ının sebebi sürücü hatası

Bu kazaların neredeyse yüzde 90'ı sürücü hatalarından kaynaklanırken, yüzde 1’inin sebebi ise yol kusuru olarak tanımlanıyor. 4 yıllık dönemde taşıtların kat ettiği ortalama kilometre yüzde 20 artarken, kaza adedi de yüzde 10 artış gösterdi. 10 yıl öncesiyle kıyaslandığında ise trafik kazası sayısının 600 bin seviyelerinden 190 binlere gerilediği dikkat çekti. Yani düşüş yüzde 70 olarak gerçekleşti.

Trafik kazalarına neden olan yol kusurları ise oransal olarak 2007’de yüzde 0.11 ile en düşük seviyesini görse de, sonrasında artış trendine geçti ve son olarak yüzde 0.95 seviyesine ulaştı. Yaya kusuru ve araç kusuru oranları da sırasıyla yüzde 9 ve yüzde 0.6 seviyelerinde seyretti.

Trafik cezalarında rekor artış

Bu tutarla, son 10 yılda kesilen trafik cezalarında yaşanan artış oranı yüzde 600’a yakın oldu. Uygulanan trafik cezası sayısı da 13 milyonu aşarken, yılda 800 bine yakın araç trafikten men edildi. Ceza nedenleri dikkate alındığında ortaya en çok aşırı hız nedeniyle ceza ödendiği çıktı. Buna göre, en çok ceza sırasıyla aşırı hız, emniyet kemeri takmama ve cep telefonu kullanmadan ötürü kesildi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS