1.3 milyon Bağ-Kur'lu borcunu böyle sıfırlayacak

1.3 milyon Bağ-Kur'lu borcunu böyle sıfırlayacak

Prim borcu olduğu için emekli olamayan, hastane hizmetlerinden yararlanamayan 1.3 milyon Bağ-Kur'lunun borç "sıfırlama" yöntemi belli oldu. SGK, geriye dönük 12 ay ve daha fazla borcu olan Bağ-Kur'luların borçlarından kurtulması için yapmaları gereken işlemlere ilişkin "genelge" yayınladı.

Hürriyet'in haberine göre, 6654 Sayılı Torba Yasa ile Bağ-Kurlulara getirilen "borç dondurma" fırsatına ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumu, 2015/13 Sayılı Genelge yayımladı.

Buna göre tarım sektörü dahil kendi adına çalışan tüm Bağ-Kur borçluları borç durdurmadan yararlanabilecek. Ancak bunun için 30 Nisan 2015 tarihi itibariyle geriye doğru en az 12 ay ve daha fazla borcu olma şartı aranacak.

12 aydan daha az borcu olanlar ise borç sildiremeyecek ama onlar da başvurmaları halinde borçlarını yapılandırarak, taksitle ödeme fırsatı bulacak.

Patates fiyatları düşmeye başladı

30 Nisan 2015 tarihli 4/b Kapsamındaki Sigortalılığın Durdurulması Genelgesinde borç sildirmek için başvuru süresi 3 ay olarak belirlenirken, son başvuru tarihi 15 Temmuz 2015 oldu.

Gidemeyenler gidecek emekli olamayan olacak

Borcunu hemen dondurmak isteyenler bir dilekçeyle bağlı bulundukları SGK müdürlüğüne başvuracaklar. Borcu silinen Bağ-Kur'lulardan, emeklilik şartlarını taşıyanlar hemen emekli olabilecek. Taşımayanlar ise sağlık hizmetinden yararlanabilecekleri gibi emeklilik için de  primlerini ödemeye başlayabilecekler.

Başvurmayanın borcu otamatik "donacak"

15 Temmuz'a kadar borç ödemek ya da borçlarını yapılandırmak için başvurmayanların borçları ise SGK tarafından otomatik olarak dondurulacak.

İsteyen borcunu "çözdürebilecek"

Vatandaş isterse ileride borcunu ödeyerek, dondurduğu bu süreci yeniden emeklilik hesabına katabilecek. Borç hesabı yapılırken, başvurulduğu tarihteki asgari ücret baz alınacak.

Sinema tarihinin en iyi 30 gangster filmi

'Otomobil almanın tam zamanı'

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS