3 ayda 3 zam

3 ayda 3 zam © Shutterstock

Trafik sigortası için firmadan aldığı teklife 3 ayda 3 kere zam gelen vatandaş, TBMM Dilekçe Komisyonuna şikayette bulundu.

Burak Savaşkan isimli vatandaş, trafik sigortası için firmadan aldığı teklife 3 ayda 3 kere zam gelince, TBMM Dilekçe Komisyonuna şikayette bulundu.

Savaşkan, dilekçesinde, 2015 Mart ayında aldığı arabayla 1 yıl içinde 2 küçük hasarlı kazaya karıştığını bildirdi.

Bu yıl martta trafik sigortası teklifleri aldığını ve aralarından bir firmanın en ucuz 2 bin 400 lira teklif ettiğini belirten Savaşkan, kredi kartında yeterli limit bulunmadığı için sigorta yaptıramadığını ve bir sonraki aya ertelediğini vurguladı.

Bir başka firmanın da 9 bin 700 lira teklif verdiğine işaret eden Savaşkan, "Bunun nasıl bir piyasa olduğunu gerçekten anlayamadığımı bildirmek isterim" ifadesini kullandı.


Nisan ayında 2 bin 400 lira zar zor ayarladıktan sonra sigorta şirketine gittiğini ve zam geldiği için yeni bedelin 2 bin 700 lira olduğunun firmadan kendisine iletildiğini aktaran Savaşkan, şunları kaydetti:

"Türkiye şartlarında çalışan birisi olarak tabiki bu limiti de ayarlayamadım ve işlemimi mayıs ayına ertelemek zorunda kaldım. Şimdi tekrar sigorta yaptırmak için aynı sigorta firmasını aradığımda yeni teklifin tam 4 bin 528 lira olduğunu söylediler.

Bu konu hakkında ilgili makamlara ve sigorta şirketlerine sormak istediğim iki soru var: Birincisi, aylık ortalama 3 bin lira geliri olan ve vergi, benzin ve kişisel ihtiyaçları ve ödemeleri olan bir bireyin böyle bir ödemeyi kredi kartı ile en fazla 3 taksit olacak şekilde ve bu kadar boş limitli şekilde bulabilme imkanı nasıl olabilir?

İkincisi, yaptığım iki kazada karşı tarafların kayıtlarına işlenen hasar bedeli toplam bin 255 lira iken bana bu nasıl ekstra 2 bin 500-3000 lira olarak yansımaktadır? Bunun matematiğini bana söylemenizi rica ederim.

Bu işlemleri gidip sanayilerde kayıtdışı olarak yaptırıp araçlarımızı bizden sonra kullanacak olan kişileri mağdur etme yoluna ve kayıtdışı işlem yoluna gitmemiz mi zorlanıyor anlamış değilim. Devletimizden bu konuda sigorta şirketlerine gerekli uyarıları yapmasını rica ederim."

Savaşkan, tekliflerle ilgili belgeleri, dilekçeyle birlikte TBMM'ye iletti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS