Erken emeklilikte beklenen haber: 45 yaş altına bireysel emeklilik geliyor

Erken emeklilikte beklenen haber: 45 yaş altına bireysel emeklilik geliyor

Zorunlu "erken" emeklilik yasası TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçerek binlerce insanı sevindirdi. Birçok insanın beklediği bu yasa ile 45 yaşın altındakiler bireysel erken emeklilikten yararlanabilecek.

Google'da en çok aranan kelimelerin başında olan "erken emeklilik" için Meclis düğmeye bastı ve yüzbinlerce insan bu yasa ie erkenden emekli olabilecek.


Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı dün akşam TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi.


Zorunlu erken emeklilikte dikkat edilmesi gereken hususlar


İşveren, çalışanını ancak otomatik katılım için emeklilik planı düzenleme konusunda Hazine Müsteşarlığı tarafından uygun görülen bir şirketin sunacağı emeklilik planına dahil edebilecek.

Çalışanın katkı payı, prime esas kazancının yüzde 3'üne karşılık gelen tutar olacak. Bu oranı iki katına kadar artırmaya, yüzde 1'e kadar azaltmaya veya katkı payına maktu limit getirmeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak.
Merkez Bankası'ndan kritik adım
Komisyonda konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, tasarı ile bireysel emeklilik sisteminin yaygınlaşmasını, tasarrufların ve çalışanların emeklilikteki refah düzeylerinin artırılmasının planlandığını aynı zamanda tasarrufların arttırılmasının da cari açığı düşürücü etki yaratacağını söyledi.


Maliye Bakanı'ndan sistem üzerine açıklama

Ağbal, önümüzdeki yıldan itibaren yürürlüğe girmesi öngörülen otomatik katılım ile 10 yıllık sürenin sonunda 100 milyar TL ilave kaynak oluşacağını, 6.7 milyon kişinin bireysel emeklilik sistemi içine gireceğini söyledi.

Ağbal, otomatik katılımda da yüzde 25 devlet katkısının geçerli olacağını, bu katkıya ilaveten iki aylık süre sonrasında da sistemde kalmayı kabul edenlere 1,000 TL verileceğini de belirtti.

Otomatik katılım mekanizmasında ayrıca sistemden aylıkla emekli olmayı tercih edenlere de yüzde 5 oranında ek bir devlet teşviki daha öngörülüyor.

Ağbal'ın açıklamalarına göre sistemde kalmak istemeyen çalışanlar ise iki ay içinde sistemden çıkabilecek ve ilgili tutar nemasıyla birlikte çalışana iade edilecek.

Ağbal'ın verdiği bilgilere göre bireysel emeklilik sisteminde hali hazırda 6.4 milyon katılımcı ve 56 milyar TL toplam fon bulunuyor. Bu rakam milli gelire oranla yüzde 2.5'e tekabül ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS