Asgari ücrette 1300 lira pazarlığı başladı!

Asgari ücrette 1300 lira pazarlığı başladı!

Seçim vaatlerinin öne çıkan başlığı asgari ücretin pazarlığı da başladı. İşçi, işveren ve kamu kesimi ilk toplantısını yaptı. Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, hükümetin teklifinin 1300 lira olduğunu hatırlattı. Bu rakamda vergi dilimi nedeniyle bir düşüş yaşanmayacağını da söyledi. İşçi kesimi tablodan memnun ama işveren değil...

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2016'da geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için Bakan Soylu başkanlığında toplandı.

AKP'nin seçim vaadi olarak açıkladığı asgari ücret artışının 1 Ocak'tan itibaren geçerli olması bekleniyor. Şu an 1,000 lira olan net asgari ücret 1 Ocak'tan itibaren net 1,300 liraya çıkacak.

Soylu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada asgari ücret için 1,300 lira önereceklerini belirterek, "Önereceğimiz 1,300 lira elbette komisyonda görüşülecek" dedi.

Asgari ücret konusunda mali dengeyi de gözetmeleri gerektiğini kaydeden Soylu, "1,300 liralık vaadimizde vergi dilimi sorunu yaşanmayacak. Toplumsal uzlaşmayla ortaya koyduğumuz kriterlerle çözüldü" diye konuştu.

Mevcut asgari ücret bin lira 54 kuruş

Bu yılki görüşmelerde, AK Parti'nin asgari ücreti bin 300 liraya yükseltme vaadinden dolayı rakam yerine ağırlıklı olarak yeni asgari ücretin işverene maliyeti üzerinde durulması bekleniyor.

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 273 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net bin lira 54 kuruş olarak uygulanıyor.

Kapıcılarda ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 82 lira 47 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için bin 496 lira 36 kuruş düzeyinde bulunuyor. Bunun bin 273 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 197 lira 39 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 25 lira 47 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS