Azerbaycan'dan Türkiye'ye nakliyede yüzde 40 indirim!

Azerbaycan'dan Türkiye'ye nakliyede yüzde 40 indirim!

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, "Türkiye-Azerbaycan nakliye bedellerinin toplamında yüzde 40 indirim yapıldı. En yakın zamanda uygulanacak" dedi.

Elitaş, Kayseri Ticaret Odası (KTO) tarafından bir otelin toplantı salonunda sanayicilerle gerçekleştirilen "Kayseri'nin geleceği" konulu istişare toplantısında yaptığı konuşmada, Azerbaycan'ın dostluğunu, "gardaşlığını" kriz çıktığı andan itibaren gösterdiğini ifade etti.

Elitaş, Azerbaycan'ın, Rusya'nın Türk tırlarına engel koyunca sınır kapısında bekleyen 300 tırın eskort eşliğinde güvenli geçişlerini sağladığını, bu konuda Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'e de teşekkürlerini sunduğunu söyledi.


"Rusya'ya bağımlılığımızı minimize edecek projeler yürütüyoruz"

Ortada bir sorun olduğunu ve çözülmesini arzu ettiklerini dile getiren Elitaş, burada özellikle kıyı kentlerini çok ilgilendiren bir konu olduğunu bununla ilgili de çalışma yaptıklarını söyledi.

Elitaş, 25 Kasım'dan itibaren Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı ve Yaş Meyve ve Sebzeciler Birliği Başkanı ile acil toplantı yaptıklarını, yolda ne mal var, gümrükte hangi mal bekliyor, indirilmeyi bekleyen mallar, bozulma eğilimi gösteren mallar hangileri bunun tespitini yaptıklarını anlattı.

Bir kriz masası oluşturduklarını anlatan Elitaş, şunları kaydetti:

"Öncelikle acil olarak yaş meyve ve sebze ihracatı yapan değerli vatandaşlarımızın mağdur olduğu konu neyse mağduriyetlerinin giderilmesi, ondan sonraki atılacak adımlarda hangi sorun varsa ortaya çıkabilirse onlarla ilgili devletin bütün kaynaklarını kullanarak onları mağdur etmemek üzere planlarımızı ortaya koyduk.

Bizim Rusya'ya yaptığımız ihracat 5 milyar dolar. 2014 yılında 6 milyar dolardı. İthalatımız 25-26 milyar dolar. Bu senede 25 milyar dolar ithalat bekliyoruz. Büyük çoğunluğu enerji ürünleri. Dünyada doğalgaz ve petrol ihraç eden ülkeler Katar, Azerbaycan, Kuzey Irak ve diğer ülkelerle yapılan görüşmeler sonucunda önümüzdeki yıllar içinde Rusya'ya olan enerji bağımlılığımızı minimize edecek şekilde çalışma yürütüyoruz."

Yeni pazarlar bulmak için çalışma başlatıldı

Elitaş, duygusal davranışlarla ne yapacağı belli olmayan ülkelerle yapılan ticarette kuralların dışına çıkıldığını, farklı mecralara doğru götürüldüğünü gördüklerini belirterek, yeni bir yapılanmayla Türkiye'ye yeni pazarlar bulmak için çalışacaklarını vurguladı.

İhracat yapısını değiştirebilmek için ne gerekiyorsa, hangi tür keşif varsa onları hazırlamak üzere bir ekip oluşturduklarını aktaran Elitaş, karlılığı yüksek ürünlerin teşvik edilmesi konusunda da çalışma yürütüleceğini ifade etti.

Bakan Elitaş, Türkiye'ye giren yabancı sermayenin de arttığına dikkati çekerek, "2003 yılına kadar Türkiye'ye giren yabancı sermaye miktarı 15,1 milyar dolardı. 2003-2015 arası Türkiye'ye giren yabancı sermaye 161,6 milyar dolar oldu. Bu Türkiye'nin cazip, güvenli ülke olduğunu gösteriyor. İstikrar içinde hedefe emin adımlarla gittiğini gösteriyor. Türkiye'nin itibarı, marka değeri arttı. 30 Kasım'dan itibaren reklamlara başladık. Hedef pazar ülkelerde reklamlara başladık. Şu anda dünyanın çeşitli ülkelerinde hedef pazarlarımızda Türkiye'nin reklamı yapılıyor. Artık marka bazında da reklam yapacak firmalarımız varsa inovatif mal diye düşündüğümüz ürün varsa o ürünün marka desteğine elimizden geldiğince fazla miktarda kaynak transferi yapalım istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS