Babalara da yarım gün izin müjdesi!

Babalara da yarım gün izin müjdesi!

Anne ya da baba, çocukları okul yaşına gelinceye yani 66 aylık oluncaya kadar part-time çalışabilecek.

Kurtulmuş: 'Düzenleme tecavüz suçlarını kapsamayacak'


Altın yüzde 32 getiri ile doları solladı


Yeşiller milletvekili: Türkiye’ye silah satışı durdurulmalı


Çalışma hayatındaki babalar için müjdeli haber kısa süre önce geldi. Fakat konu hakkında vatandaşların yeterli bilgisi yok. Peki kim, hangi şartlarda, ne kadar süreyle yarım gün çalışacak?


Hürriyet'te yer alan habere göre, anne ya da baba, çocukları okul yaşına gelinceye yani 66 aylık oluncaya kadar part-time çalışabilecek.


1 ay önce bildirim


Yani okul çağma gelinceye kadar kısmi çalışma hakkı sadece kadınlara değil, erkeklere de tanınmış durumda. Bu hakkın kullanılabilmesi için tek şart ise annenin de babanın da çalışması.


Bu haktan faydalanmak için çalışanın kısmi çalışma talebini 1 ay önceden işverene yazılı olarak bildirilmesi yeterli, işçi yarı zamanlı çalışma talebi nedeniyle işten çıkartılamayacak.


3 gün iş 3 gün izin


İşveren, babanın talebin karşılandığını yazılı olarak bildirecek. İşveren süresi içinde cevap vermezse, talep geçerlilik kazanacak.


Maaş çalışılan süreye orantılı olarak ödenecek. Kısmi süreli çalışmaya başlayan işçi, aynı çocuk için bir daha bu haktan faydalanmamak üzere tam süreli çalışmaya dönebilecek. Baba yarım gün yerine 3 gün izin yapıp 3 gün çalışabilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS