Bir ayda 79 bin yeni esnaf

Bir ayda 79 bin yeni esnaf

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, geçen yıl ocak ayında 1 milyon 602 bin 182 olan üye sayılarının, bir yılda 79 bin 925 yeni girişimcinin eklenmesiyle, 1 milyon 682 bin 107'ye ulaştığını belirtti.

Palandöken, Girişimcilik Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, girişimci sayısındaki gelişmelere ilişkin verileri paylaştı. Her gün farklı sektörlerde iş yeri açan girişimci sayısının artmaya devam ettiğini bildiren Palandöken, "2016 yılı Ocak ayında 1 milyon 602 bin 182 olan üye sayımız 79 bin 925 yeni girişimci  eklenerek, 2017 yılı ocak ayında 1 milyon 682 bin 107 esnaf ve sanatkara ulaştı." ifadesini kullandı.Yeni girişimcilere verilen eğitimlerin olumlu sonuçlarının görüldüğünü belirten Palandöken, şunları kaydetti:

"Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri kapsamında son 5 yılda 970  girişimciye eğitim verildi. Bunların yüzde 53,5'i esnaf ve sanatkarlar siciline kaydoldu. Kendi iş yerlerini açan söz konusu girişimcilerin yüzde 20,5'i gıda, yüzde 8'i danışmanlık, yüzde 7'si güzellik salonu işletmeciliği, yüzde 4'ü organizasyon, yüzde 3'ü reklamcılık ve mobilya sektörlerini tercih etti. Birçok farklı sektörde hizmet veren eğitimli girişimcilerin artmasını sağlamak büyük hedefimizdir." 

Yeni girişimcilerin ekonomiye her zaman olumlu katkı yaptıklarını vurgulayan Palandöken, fikirlerini fırsata çevirmeleri için girişimcilerin desteklenmeleri gerektiğini ifade etti. Palandöken, "Gençlerde girişimcilik bilinci yaratmak ve kadınların ekonomideki varlığını artırmak hedeflenmeli, kadın ve genç girişimcilere özelteşvikler verilmeli. Sayıları her geçen gün artan iş yerlerine yenileri eklenmeli, birçok sektörde ihtiyaç duyulan iş yeri açığı kapatılmalı." değerlendirmesinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS