None

'Booking.com’un faaliyetlerine tekrar devam etmesi bekleniyor’

A A

21.06.2017 - 12:32

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Temurci, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Booking.com konusuyla ilgili yürüttüğü görüşmeler sonrasında şirketin faaliyetlerine tekrar devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Temurci, Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin Anadolu Ajansı’na konuştu. Yargının Booking.com’dan istediği bazı yükümlülükler bulunduğunu ifade eden Temurci, “Sanıyorum istişareler sonrasında teknik, mali konularla ve vergisel belirli düzenlemeler yapılacak. Booking.com, bunları yerine getirdikten sonra faaliyetlerine devam edecektir” dedi. 

Vahşet! Deniz kırmızıya boyandı

Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin Booking.com konusuyla ilgili yürüttüğü görüşmeler sonrasında şirketin faaliyetlerine tekrar devam etmesinin beklendiğini aktaran Temurci, Booking.com’un faaliyetlerinin kısıtlanmasına yönelik yanlış bir anlaşılma olduğuna işaret etti. Temurci, şöyle devam etti: “Şirketin faaliyetlerine getirilen kısıtlama sadece Türkiye içerisinde tatil alan kişilerle ilgili. Türkiye’den yurt dışına ya da yurt dışından Türkiye’ye tatil satın alımlarında herhangi bir sınırlama söz konusu değil.”

TÜROFED Başkanı Ayık: Böyle bir platformu kaybetmemek gerekir

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık da Booking.com’un, müşteriye ulaşılması noktasında kullanılan önemli platformlardan biri olduğunu ifade ederek, platform üzerinde Türkiye’deki 13 bini aşkın işletmenin pazarlamasının yapıldığını, böyle bir platformu kaybetmemek, böyle bir platformla iş birliği içerisinde olmak gerektiğini söyledi.

Ayık, dünyanın genel anlamda da online satış sistemi istikametinde ilerlediğini belirterek, “Online satışlar, dünyadaki toplam turizm hareketinde 3’te bire yaklaşan bir paya sahip. Dolayısıyla Booking.com’la ilgili bazı sıkıntılar varsa, vergisel boyutta veya başka bir şekilde, bunları mutlaka çözmek lazım” diye konuştu. 

Türkiye’nin en ücra köşesindeki bir tesisin bile Booking.com aracılığıyla kendi pazarlamasını yapma şansına sahip olduğunu vurgulayan Ayık, “Bu, tesislerin bir anlamda kendilerini ifade edebilecekleri çok önemli bir platformdur. Dolayısıyla böyle bir fırsatı tesislerin elinden almamak lazım. Varsa birtakım sıkıntılar, bunu mutlaka çok hızlı bir şekilde çözmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.