Çayda kota artırıldı

Çayda kota artırıldı

ÇAYKUR Genel Müdürü Sütlüoğlu, çay kotasını dönüm başına 350 kilogramdan 450 kilograma çıkardıklarını bildirdi.

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde düzenlediği basın toplantısında, 25 Nisan'da yaş çay kampanyasını açtıklarını anımsatarak, havaların soğumasının çay gelişimini yavaşlattığını ve alımların 9 Mayıs'ta başlayabildiğini belirtti.

Bugüne kadar 53 bin ton yaş çay aldıklarını ifade eden Sütlüoğlu, ay sonuna kadar hedeflerinin yaklaşık 100 bin ton olduğunu söyledi.

Tüm zamanların en iyi 15 politik filmi

Son iki yılda günlük 6 bin 600 ton olan yaş çay işleme kapasitelerini, 8 bin tona çıkardıklarını kaydeden Sütlüoğlu, "Önemli bir kapasite artışı gerçekleşmiş oldu. Kapasite artışı 14 büyük fabrika kurmaya eş değer bir artış. Daha rahat çay alımlarını hedefledik. Önümüzdeki yıllarda kapasiteyi 10 bin tona kadar çıkaracağız. 10 bin tonlarda daha istikrarlı şekilde alım yapacağız. Bazı art niyetli kişilerin de yaş çay fiyatıyla oynaması mümkün olmayacak" diye konuştu.

Randevulu yaş çay alım sisteminde üçüncü yılın yaşandığını anlatan Sütlüoğlu, "Sistem oturdu. Çayda devrim diyebileceğimiz bir sistem. Bu sistem sonrası sorunlar azaldı, alım yerlerindeki izdihamlar sona erdi. Vatandaş haftada bir çaylığa gidiyor ve rahatlıkla çayını satabiliyor. Bir kaç yıldır çayda huzur dönemi yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

Kötü niyetli özel sektör alıcılarına engel

Sütlüoğlu, her yıl mayıs dönemi için 350 kilogram olan dönüm başına kotayı, bu yıl şartlar nedeniyle sezon başında 450 kilogram olarak belirlediklerini kaydederek, şöyle konuştu:

"Kötü niyetli alıcılar tarafından üreticinin alnının terinin istismar edilmemesi için üreticiyi koruyoruz. Son bir kaç gündür iyi niyetimize rağmen özel sektörün fiyatları aşağı çektiğini gördük. Vatandaşların rahatsız olduğunu ve sorunları bize ilettiğini gördük. Bu yönde şikayetler geliyor. Vatandaşı rahatlatmak manasında dönüm başına 350 kilogram olan kotamızı 450 kilograma çıkardık. Vatandaşımızın çayını dönüm başına 450 kilogramdan alacağız. Vatandaşımız paniklemesin, acele etmesin. Çaylarını sonuna kadar alacağız. Kötü niyetli firmalara fırsat vermesin."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS