Dikkat! Selfie'nin de ÖTV'si var

Dikkat! Selfie'nin de ÖTV'si var

Çağın modası "selfie" çılgınlığıyla birlikte en gözde aksesuarların başında "selfie çubukları" geliyor. Selfie çubuklarına yüzde 20 oranında ÖTV ödeniyor.

KPMGSelfie çekebilmek için öncelikle bir cep telefonuna sahip olmamız gerekiyor. Cep telefonları 8517.12.00.00.11 gümrük tarife istatistik pozisyonunda yer alıp, söz konusu eşyanın gerek ithalatında gerekse yurt içindeki satışında 120 TL'den az olmamak kaydıyla % 25 oranında ÖTV tahsil edilmektedir.

Büyük çoğunluğumuz cep telefonu için ÖTV ödendiğini biliyordur; ya küçük bir meblağ ödeyerek sahip olabileceğimiz selfie çubukları?

'Selfie çubukları için de mi ÖTV ödüyoruz?' diye bir soru aklınıza takılabilir. Sizleri daha fazla meraklandırmamak adına cevabı hemen verelim: Selfie çubukları için de ÖTV ödenmesi gerekiyor; hem de % 20 oranında!

Selfie çubukları, 8526.92.00.90.19 gümrük tarife istatistik pozisyonunda sınıflandırılmış olup, ÖTV Kanunu'nun IV sayılı listesinde bu kapsamdaki eşyaların ithalinde ve yurt içindeki satışında %20 oranında ÖTV ödeneceği belirtilmiştir. Sözün özü, selfie çekmenin ÖTV'si olur."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS