Ekonomistler TCMB hamlesini değerlendirdi

Ekonomistler TCMB hamlesini değerlendirdi

Merkez Bankası'nın bugün attığı adımını değerlendiren ekonomistler, bankanın kredibilitesini artırma konusunda önemli bir hamle olduğunu ve normalleşmenin sürmesiyle birlikte TL varlıklarda toparlanmanın hızlanabileceğini düşünüyor.

merkez bankaları hem de piyasalar tarafından hemfikir olduğu mevcut konjonktürde, TCMB'nin de geleneksel çerçevede sıkı duruşa geçmesinin finansal istikrarın tekrar sağlanmasında destekleyici olacağını düşünüyoruz." diye konuştu.


Tokalı, maliye politikasında da 'mali kural'ın örtük şekilde de olsa uygulanmaya başlanmasının da eşlik etmesi durumunda, TL varlıklarına yönelik toparlanma sürecinin hız kazanabileceğini belirtti.


Erkan: Merkez proaktif bir duruş sergilemiş oldu

Merkez Bankası'nın bu adımının piyasalara olumlu yansıdığını ifade eden GCM Forex Araştırma Uzmanı Enver Erkan ise, kurun 4,60 bandının altına doğru gerilediğini belirterek, "Merkez Bankası, geleneksel bir para politikası aracı olmayan GLP kullanımını bırakarak iletişimini netleştirdi ve daha öngörülebilir oldu. Eskiden 7,25 - 8 - 9,25 olan faiz koridoru 15 - 16,5 - 18'e yükseltildi. Mevcut sıkı duruşun resmileştirilmesiyle, Merkez Bankası'nın bağımsız politika adımları attığına dair de güven tesis açısından önemli… Merkez Bankası bu adımını 7 Haziran'ı beklemeden attığı için de proaktif bir duruş sergilemiş oldu. Bundan sonra hedef enflasyonla mücadele ve bu alanda da reformist bir ekonomi yönetimiyle konsensüs içinde proaktif hareketler olmalıdır."


Altınsaç: TCMB'nin kararı tam anlamıyla sadeleşme değil

Actus Portföy Araştırma Direktörü Öztok Altınsaç ise TCMB'nin bugün aldığı kararı, tam anlamıyla sadeleşme olmasa da TL'yi kontrol açısından olumlu bir adım olarak değerlendirdi. Altınsaç, uygulamaya tam sadeleşmeden ziyade normalleşme denilebileceğini belirtti. Öztok Altınsaç, GLP kullanımının bırakıldığına değinerek, "Haftalık fonlamaya dönülüyor ki o da %16,50. Koridor üst bant ise yüzde 18,00 oluyor. Yani TCMB istediği an sadece gecelikten fonluyorum bugün deyip yüzde 18,00'den de verebilir. TL'yi kontrol açısından olumlu bir adım bu, tam anlamıyla sadeleşme olmasa da."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS