En iyi 20 zeytinyağından biri Aydın'da

En iyi 20 zeytinyağından biri Aydın'da

Aydın'ın Memecik zeytinlerinden üretilen, geçen yıl "Dünyanın En İyi 500 Zeytinyağı" listesinde bu yıl ilk 20 arasına yükselmeyi başaran zeytinyağı için 2015-2016 sezonu hasadı başladı.

Aydıner Grubu çatısı altında kurulan Zetay'ın kendi yetiştirdiği zeytinlerden üretilen "Natürel Sızma Soğuk Sıkım Zeytinyağı", geçtiğimiz yıl "Dünyanın en iyi 500 zeytinyağı" listesine girdi. Bu yıl da aynı listede ilk 20 arasına yükselen Zetay, ödülünü 28 Kasım 2015'de Roma'da alacak.

Ödüllü zeytinyağının üretildiği Aydın Efeler Kulloğulları Köyü'ndeki zeytin bahçesinde bu yılın hasatı 23 Ekim Cuma günü şenliklerle başladı.

Dünyaca ünlü zeytinyağı uzmanı Dr. Gino Celletti başkanlığında, "Kaliteli zeytinyağı nasıl anlaşılır ve nasıl üretilmelidir?" konulu bir panel ve tadım etkinliği de düzenlendi.

Zeytinyağının bilmediğiniz kullanımları


Doğal aroma korunuyor


Aydıner Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Aydıner, hasat şenliğinde üretim süreçleri hakkında bilgi verdi.

Aydıner, şunları söyledi:

"Madran dağları eteklerinde orijini yüzyıllara dayanan özenle seçilmiş zeytin bahçeleri arasında planlı bir şekilde yeniden oluşturulan genç bahçemizden elle topladığımız erken hasat zeytinlerimiz hiç bekletilmeden birkaç saat içinde soğuk sıkım tekniğiyle 26-27 santigrat derecede modern ünitelerde sıkılıyor.

Özel tanklarda bekletilerek doğal aroması korunan  zeytinyağımız el değmeden hijyenik koşullarda sadece koyu renkli cam şişelere dolduruluyor ve tüketiciye ulaştırılıyor.

Türkiye'de kendi zeytinlerini üreten çok fazla firma yok. Bizim için kalite birinci sırada. Ağaçtan ayrılan zeytinin besin ve sağlık değerlerini kaybetmemesi için hiç beklemeden sıkıma girmesi gerekir. Bu yüzden de biz ürünümüzü toplar toplamaz bir iki saat içinde sıkıyoruz. Kısa süre içinde bahçemiz tüm kapasitemizi karşılar duruma geçecektir.

Bizim kullandığımız Memecik zeytin türü, kuraklığa dayanıklıdır. Aynı zamanda çok verimli ve yağ kalitesi yüksek bir türdür. Yağı koyu yeşilimsi - sarı renkli ve kuvvetli meyve kokuludur. Doğru işlendiğinde bu zeytin çeşidinden çok kaliteli ürün alınır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS