İşte Türkiye için büyüme tahmini

İşte Türkiye için büyüme tahmini

AA Finans Büyüme Beklenti Anketine katılan ekonomistler, 2016 yılında Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) yüzde 2,3 artmasını tahmin ediyor.

AA Finans'ın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 31 Mart Cuma günü açıklanacak 2016 yılı 4. çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerine ilişkin beklenti anketi 18 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Buna göre, ekonomistlerin geçen yılın son çeyreğine ilişkin büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 2,4 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin 2016 yılı 4. çeyrek büyüme beklentileri yüzde 1,2 ile yüzde 4,1 aralığında yer aldı. 

Ekonomistlerin 2016 yılı büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 2,3 oldu. Geçen yıl için ekonomistlerin büyüme beklentileri, en düşük yüzde 2,0 ve en yüksek yüzde 2,7 seviyesinde oluştu. Öte yandan ekonomistlerin 2017 yıl sonuna ilişkin büyüme tahminlerinin ortalaması yüzde 2,9 düzeyinde belirlendi. Ekonomistlerin bu yıla ilişkin büyüme tahminlerine bakıldığında; en düşük yüzde 2,5 ve en yüksek yüzde 3,4 olduğu görüldü.

Türkiye ekonomisi 2016 yılında birinci çeyrekte yüzde 4,5 ve ikinci çeyrekte yüzde 4,5 büyürken, üçüncü çeyrekte yüzde 1,8 daralmıştı. Üçüncü çeyrekte Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbegirişimi başta olmak üzere, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliğinden ayrılması (Brexit) kararı ve küresel piyasalardaki dalgalanmalar ekonominin daralmasında etkili oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS