"İthal patates Türk çiftçisini bitirir"

"İthal patates Türk çiftçisini bitirir"

Türkiye'de patates üretiminin 5'te birinin gerçekleştiği Niğde'nin Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, "patates ithalatı" söylentisinin bile çiftçiyi olumsuz etkilediğini belirterek, "Türkiye'ye ithal patates gelmesi halinde Niğde, Adana ve Ödemiş üreticisi iflas eder" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'nin patates fiyatının artmasıyla ilgili yaptığı, "Patates üreticide 1 lira iken pazarda 5 lira. İthalat yaparak spekülatörlere dünyanın kaç bucak olduğunu göstereceğiz" açıklaması tartışma yarattı 1 milyon ton üretim ile Türkiye'nin patates deposu olarak bilinen Niğde'nin Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, Türkiye'ye ithal patates gelmesinin çiftçilerin iflası anlamına geldiğini kaydetti.

Zeybekci'den patates fiyatlarıyla ilgili açıklama!

"Biz pahalıya üretiyoruz"


Geçtiğimiz yıllarda patatesin para etmediğini, ancak kimsenin bu işin üzerine gitmediğini vurgulayan Kenar şunları söyledi:

"Bu yıl patates biraz yükselince bunun çiftçi bazında yükseldiğine bakılarak bu işlemler yapılıyor. Bir ithalatın açılması demek, Türk çiftçisinin bitmesi anlamına gelir. Çünkü biz civar ülkelerde üretilenden kat kat pahalı üretiyoruz.

İran'dan, Ukrayna'dan diğer Avrupa ülkelerine göre biz pahalı ürettiğimiz için bu ülkelerden ithal patates gelmesi demek Niğde çiftçimizin, Adana, Ödemiş çiftçimizin batmasına sebep olacak diye düşünüyoruz. Çünkü bizde tohum gübre, mazot gibi girdilerimizin pahalı olduğunu görüyoruz. Böyle bir ithal söylentisi dahi çiftçilerimizin çok etkileneceğini düşünmekteyim."

Bu yıl ekim alanları arttı

Geçen yıl yaşanan sorunlar nedeniyle Niğde'de patates ekim alanının azaldığını, bunun üstüne İzmir Ödemiş'te yaşanan don olayı nedeniyle de 300 bin ton patatesin tarlada kaldığını belirten Kenar, bunlar sonucunda depolardaki patateslerin satışının erken başladığını ve yıl sonu itibariyla depolardaki patatesin azalması sonucu da fiyatların yükseldiğini söyledi.

Bu yıl ise ekim alanında büyük genişleme olduğunu anlatan Veli Kenar, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki yıl bu patates daralma ve az ekilme gibi bir şey olmayacağını düşünmekteyiz Niğde'de. Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 160 bin dekar alanda ekimi olduğunu biliyoruz ÇKS kayıtlarına göre. Ama bir de kayıt altına alınmadan ekilenler var. Bu yıl, geçen yıla göre ekilen alanda yüzde 20- 30 artış olduğunu görebiliyoruz. Bu yıl doğal afetler yaşamazsak, patates üretiminde bir sorun olacağını düşünmüyorum. Niğde'de yaklaşık 1 milyon ton civarında bir üretim bekliyoruz."

Bu fiyatlar doğal

Mazot, tohum, gübre gibi girdilerin pahalı olmasından dolayı şu anda 1 kilo patatesin üretim maliyetinin 1.30 lira civarında olduğunu belirten Kenar, şöyle konuştu:

"Çiftçi patatesi 1.50 liraya tarlada satıyor. Çiftçi eğer bunun altında patates satarsa zarar edecektir. O zaman önümüzdeki yıllarda tekrar patates ekiminde zorluk görecektir, ekemeyecektir. 2- 3 yıl içerisinde patates iyice bitme noktasına gelecektir, yine böyle yüksek fiyatlara ekebilen kalacaktır. Fiyat yüksekliği üreticiden kaynaklanmıyor. Bu nedenle bu fiyatların böyle gitmesinin doğal olduğunu düşünürüz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS