Kiviyi sis vurdu

Kiviyi sis vurdu

Karadeniz'de nisan ve mayısta etkili olan yoğun sis ve soğuk havanın kiviyi olumsuz etkilediği bildirildi.

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kivi ağaçlarının ilkbaharda oluşan sis ve soğuktan olumsuz etkilendiğini söyledi.


Özellikle nisan ve mayısın ikinci yarısında etkili olan soğuk hava ve sisin kivi ağaçlarında meyveye dönüşen çiçekleri olumsuz etkilediğini belirten Uzunlar, "Kivide bu yıl il genelindeki rekolte beklentimiz 8 bin ton civarındaydı ancak son gözlemlerimize göre, ilkbaharda etkili olan sis nedeniyle bu rakamın aşağıya düştüğünü tespit ettik." dedi.


Uzunlar, sisin yarattığı etkilerin net olarak, gelecek günlerde yapılacak saha çalışmalarıyla kesinlik kazanacağını aktararak, "Rekolte tespit çalışmasının ardından hazırlayacağımız raporu kamuoyu ile paylaşacağız. Zararın ciddi boyutlara ulaşmamasını temenni ediyoruz." diye konuştu.


Hasadı ekim, kasım gibi yapılan kivinin, son günlerde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık dolayısıyla dökülmeye başladığını ifade eden Uzunlar, yaşanan tablonun üzüntü verici olduğunu dile getirdi.


Uzunlar, kivinin, fındıktan sonra üreticisine en çok kazandıran ürün olduğunu da sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS