KOSGEB'den KOBİ'lere bir destek daha

KOSGEB'den KOBİ'lere bir destek daha

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, geçen yılın sonu itibariyle 528 işletmenin, doğal afete maruz kalan KOBİ'lere sunulan kredi faiz desteğinden yararlandığını belirterek, "Doğal afete maruz kalan KOBİ'lere sunulan kredi faiz desteğinde 51 milyon 645 bin 500 lira kredi hacmine ulaşıldı ve bunun karşılığında 12 milyon 911 bin 375 liralık faiz yükü de KOSGEB tarafından karşılandı." dedi.

Biçer, KOSGEB'in terör ve doğal afet gibi olumsuzluklardan etkilenen KOBİ'lere sunduğu desteklere ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu. KOSGEB'in yaklaşık 10 destek programı yanında, "Kredi Faiz Destek Programı" denilen destek uygulamaları bulunduğunu anlatan Biçer, "Bankalarla anlaşıp faizini bizim ödediğimiz, ama KOBİ'lerin faizsiz olarak belli bir dönemi geri ödemesiz bankalardan kullandıkları krediler var. Bunlardan ihracat, istihdam gibi değişik amaçlar için yararlanıyoruz." diye konuştu.

Biçer, Türkiye'nin çok kritik bir coğrafyada bulunduğunu ve özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinin çevresinde yaşanan olumsuz gelişmelerden etkilendiğini söyledi. Terör, sel, su baskını, şiddetli fırtına, kuraklık, yangın ve deprem gibi doğal afetlerden etkilenen bölgelerdeki KOBİ'ler için "Acil Kredi Faiz Destek Programı" geliştirdiklerini belirten Biçer, "KOBİ'lerin 100 bin lira üst limite kadar, bankalardan kullanacakları kredilerin faizlerini biz ödüyoruz." ifadesini kullandı.

"İmalat sanayisi ve OSB'lerdeki işletmeler yararlabilir"

Programdan, Türkiye'de yaşanan doğal afetler, yangın, genel grev, halk hareketleri ve terörden etkilenen ve durumunu ilgili resmi makamlardan belgeleyenlerin yararlanabileceğine dikkati çeken Biçer, imalat sanayisi ve organize sanayi bölgelerinde (OSB) faaliyette bulunan tüm sektörlerdeki işletmelerin bu destekten istifade edebileceğini bildirdi. 

Biçer, programa başvuracak KOBİ'lerin, KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları gerektiğini vurgulayarak, "Program kapsamında KOBİ'lerimizin üst limiti 100 bin lira, ilk 12 ayı ödemesiz, geri kalanı 3 ayda bir eşit taksitler halinde ödemeli toplam 36 ay vadeli olarak kullanabilecekleri kredilerin faiz payının tamamı KOSGEB tarafından karşılanıyor." dedi.Geçen yılın sonu itibariyle 528 işletmenin, doğal afete maruz kalan KOBİ'lere sunulan kredi faiz desteğinden yararlandığını kaydeden Biçer, "Doğal afete maruz kalan KOBİ'lere sunulan kredi faiz desteğinde, 51 milyon 645 bin 500 lira kredi hacmine ulaşıldı ve bunun karşılığında 12 milyon 911 bin 375 liralık faiz yükü de KOSGEB tarafından  karşılandı." diye konuştu.

Biçer, şu anda uygulanan genel destek paketinin yanında, Kilis'e özel 40 bin lira limitli destek paketinin geçen yılın sonunda yürürlüğe girdiğini anımsatarak, bundan yaklaşık 600 işletmenin yararlandığını ve bu sayının artmaya devam ettiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS