Maliye uyardı: Yeniden yapılandırmada son tarih 30 Kasım

Maliye uyardı: Yeniden yapılandırmada son tarih 30 Kasım © Shutterstock

Yeniden yapılandırmada son başvuru tarihi 25 Kasım'a uzatılırken, ilk taksit ödemelerinin son tarih olan 30 Kasım'a kadar yapılması gerekiyor. Maliye Bakanlığı, bu sürenin uzatılmayacağını açıkladı.

Bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemenin ilk taksit ödemelerine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.


Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Genel Tebliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


İşte yeni yılın ceza, vergi ve harçları


Buna göre, bazı alacakların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemenin son başvuru tarihini 31 Ekim'den 25 Kasım'a uzatıldı, ancak düzenleme kapsamında yapılacak ilk taksit ödemelerinde herhangi bir süre uzatımı söz konusu olmayacak.


İlk taksit ödemelerinin, kanunda belirlenen süre ve son tarih olan 30 Kasım'a kadar yapılması gerekecek.


Diğer taraftan, ilgili kanunun "işletme kayıtlarının düzeltilmesi" başlıklı maddesi kapsamında yapılacak başvurular, kanunda belirlenmiş süreler içinde gerçekleştirilecek.


Kanunun yürürlüğe girdiği 19 Ağustos'tan 31 Ekim'e kadar yapılan vergi/ceza ihbarnamesine ait tebligatlara mahsus olmak üzere, inceleme ve tarhiyat safhasındaki vergi borçlarının yapılandırılmasına ilişkin, "ihbarnamenin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün" olarak belirlenen başvuru süresi, bu sürenin bitiminden itibaren bir ay uzatıldı.


İlk taksit için belirlenen "ihbarnamenin tebliğini izleyen aydan başlamak üzere" şeklindeki ödemeye de ihbarnamenin tebliğini izleyen ikinci ayın sonuna kadar süre verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS