Mehmet Şimşek: "Faizler yüksek, inmeli diyenler..."

Mehmet Şimşek: "Faizler yüksek, inmeli diyenler..."

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "faizler yüksek, inmeli" diyenlerin haklı olduğunu ancak asıl meselenin bunun başka sorunlar yaratmadan, kalıcı olarak nasıl başarılacağı olduğunu söyledi.

Şimşek, Ankara Sanayi Odası'nda yaptığı açıklamada, ay sonunda 2015 yılına ilişkin büyüme verilerinin açıklanacağını da hatırlatarak, büyümenin geçen yılı "yüzde 4 ve ya biraz üzerinde" tamamladığını söyledi.

Bu yıl turizm sektöründe bir miktar sıkıntı yaşanacağını da belirten Şimşek, "Turizmde büyük bir potansiyeli gerçekleştirdik. Bu sene biraz sıkıntılı (geçecek) ancak bu geçici" dedi.

Türkiye'nin dünyanın altıncı en çok turist çeken ülkesi olduğunu hatırlatan Şimşek, aynı ivmeyi sağlık ihracatında sağlamak istediklerini de dile getirdi.
Faiz indirimleri sürer mi?
Gelişmekte olan ülkelerden geçen yıl 530 milyar dolarlık fon çıkışı yaşandığını belirten Şimşek, son dönemde gelişmekte olan ülkelere yönelik az da olsa para akışının başladığın ancak bunun temel küresel sorunların çözülmesinden kaynaklanmadığını söyledi.
13 ay sonra faizde ilk indirim
"Küresel temel sorunlar çözülmeden duruyor" diyen Şimşek, bu sorunları küresel para politikasında ayrışma, Çin ekonomisinde yavaşlama, emtia fiyatlarındaki düşüş, jeopolitik gerginlikler ve siyasi belirsizlikler olarak özetledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS