Merkez Bankası'ndan asgari ücret açıklaması

Merkez Bankası'ndan asgari ücret açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2016 yılı para ve kur politikasını içeren basın toplantısı düzenledi. Başçı, asgari ücret artışına da değindi; "Talep artacak, ücret artışı 2016 enflasyonunu 1.5 puan etkileyecek" dedi. Merkez Bankası Başkanı, "asgari ücret artışının enflasyona etkisini yönetilebilir" olarak yorumladı. 2016 enflasyon tahmini asgari ücret artışı nedeniyle yüzde 5 değil yüzde 6.5 olarak açıklandı.

Başçı, "2016 Yılında Para ve Kur Politikası" konulu basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda herhangi bir politika sinyali vermeyeceğini belirten Başçı, 2016 yılında uygulanabilecek politika araçlarını anlatacağını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) temel amacının fiyat istikrarını sağlamak olduğunu anımsatan Başçı, "Bu çerçevede 2016 ve 2017 yılları için olduğu gibi 2018 yılı enflasyon hedefi de Orta Vadeli Program hazırlık sürecinde hükümetle varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 seviyesinde belirlenmiştir" diye konuştu.


Enflasyon konusunda geçici şoklar olabileceğini kaydeden Başçı, bunlara karşı politika enstrümanlarıyla gerekli tedbirlerin alındığını dile getirdi.Başçı, şöyle devam etti:

"Şu anda yüzde 5'e ulaşmak için enflasyonun 3 puan kadar daha düşmesi gerekiyor. Orta Vadeli Program projeksiyonları da 2016 yılı için bizimkiyle aynı. Önce yüzde 6,5'e, daha sonra da yüzde 5,5'e, ondan sonrada üçüncü yılın sonunda yüzde 5'e ulaşmak şeklinde bir plan var. OVP'de bu konuda hükümetle mutabıkız.

Bizim tahminimizle hükümetin orada verdiği projeksiyon birbirleriyle uyumlu. Bu enflasyonda son 3 yıllık dönemde hedefin üzerinde kalmamızın arkasındaki nedenlerden önemli olanı cari işlemler dengesindeki oldukça yüksek açık idi.

Buradaki engeli önümüzden kaldırdık mı, bundan sonra artık enflasyon hedefine ulaşmak için cari işlemler ile ilgili kaygılar azaldı mı diye sorduğumuzda net bir şekilde bu sorunun cevabını 'evet' diye verebiliyoruz. Cari işlemler açığıyla ilgili çok güzel bir iyileşme var. Bunun trend olarak bakıldığında oldukça kuvvetli bir iyileşme olduğunu görüyoruz."

Cari açıkta mevsimsel etkiler bulunduğunu hatırlatan Başçı, bu etkilerden arındırarak veri oluşturduklarını ve trendini belirlediklerini anlattı.

Başçı, "Henüz açıklanmamış en son verileri de cari açıkla ilgili olarak biz tahmin ediyoruz. Buradaki trendin 2 milyar dolar civarında bir yere geldiğini görüyoruz. Cari açıktaki iyileşme devam edecek. Buradan iyi haber gelmiş oluyor" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS