Naci Ağbal açıkladı: Vergi teşvikleri geliyor

Naci Ağbal açıkladı: Vergi teşvikleri geliyor © AA

Maliye Bakanı Naci Ağbal, büyümedeki yatırım ve ihracatın ağırlığını artırmak için çalışma yaptıklarını, TBMM tekrar açılınca önemli vergisel teşvikleri hayata geçireceklerini söyledi.

İstanbul Finans Zirvesi'nde yaptığı konuşmada Ağbal Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4.5 olan hedefin altında büyüyeceğini belirterek tüketim dışındaki büyüme kanallarının destekleneceğini söyledi.

Ağbal, "Türkiye güçlü büyüme momentumunu koruyor. Türkiye yüksek nısbi büyüme oranlarını, büyümesini özellikle tüketim kanalından devam ettiren bir ülke. Ancak büyümenin yatırım ve ihracat tarafını güçlendirmemiz lazım" dedi.


Yatırım ve ihracatın ekonomik büyümedeki ağırlığının artırılması için hükümetin mevzuat hazırlığında olduğunu belirten Ağbal, "Meclis açılır açılmaz yine yatırım ve ihracat tarafında özellikle işletmelerin verimliliği, ölçek büyümesi alanında önemli vergisel teşvikleri hayata getireceğiz. Türkiye'nin ortave uzun vadede büyüme trendini devam ettirecek yapısal reform gündemi hükümetimizin en önemli önceliğidir" dedi.TÜİK verilerine göre 2016 yılı ilk çeyrekte yüzde 4.8 büyüdü. İç tüketim büyümeyi yüzde 6 puan yukarı çekerken net ihracat yüzde 1.5 puan aşağı çekti, yatırımlar ise negatif ya da pozitif katkı yapmadı.

Ekonomistler ve hükümet yetkilileri büyümede tüketim kanalının canlı olmasının Türkiye ekonomisi için bir avantaj olduğunu ancak yatırım ve ihracatın son dönemde büyümeyi aşağı çekmesini ya da sınırlı bir katkı yapmasının ise büyümenin sürdürülebilirliği konusunda soru işaretleri oluşturduğunu belirtiyorlar.

Ağbal bu yılki ekonomik büyümenin yüzde 4.5'in bir miktar altında olacağını belirterek, "Bundan sonraki çeyreklerde (büyüme) nispeten ılımlı hâle gelse de büyüme momentumunun devam edeceğini biliyoruz" dedi.

Ekonominin temel göstergeleri hakkında değerlendirmede bulunan Ağbal enflasyonun gıda fiyatları kaynaklı dalgalandığını, ancak hedefler etrafında bir değer alacağını belirtti.

Cari açığın düşüş eğilimini sürdürdüğünü de ifade eden Ağbal GSYH'nin yüzde 1'i düzeyindeki bütçe açığı ve "güçlü" büyüme ile yıllar içinde gerileyen kamu borcu/GSYH oranının ülke ekonomisi için risklere karşı koruma sağladığına dikkat çekti.

Hükümetin mali disiplinden taviz vermeyeceğini tekrar ifade eden Ağbal, mali disiplinin en önemli unsuru olarak nitelediği kamu maliyesinde reform çabalarının süreceğini belirterek, "Bunlara ikinci nesil reform diyoruz, şu anki mali disiplini sürdürmek için reform çabamıza devam edeceğiz" dedi.

Ağbal Başbakan Binali Yıldırım'ın hafta sonunda açıkladığı 23 ili kapsayan "Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi" paketinin bütçede karşılığı olacağını ve mali disiplini etkilemeyeceğini de belirtti. İlgili paket kamu ve özel sektörün bölgede dört yılda 140 milyar TL'lik yatırım yapmasını ve bu yatırımlarla 800,000 yeni istihdam yaratmayı hedefliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS