Nefesler tutuldu! 2017 KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçları bekleniyor

Nefesler tutuldu! 2017 KOSGEB faizsiz kredi başvuru sonuçları bekleniyor

KOSGEB'in ses getiren 50 bin liralık faizsiz kredi desteği için başvuran yüz binlerce esnaf heyecanla sonuçların açıklanmasını bekliyor. Bugün AK Parti grup toplantısında KOSGEB faizsiz kredileri hakkında bir açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım, "KOSGEB aracılığı ile küçük ve orta ölçekli işletmelere gerekli şartları sağlamaları halinde kredi vereceğimizi duyurmuştuk. Bu bağlamda başvuran 460 bin 167 işletmeye bu krediyi verme kararı aldık. KOSGEB şartları sağlayan bu kadar işletmeye kredi verecek. Kredi verme işlemi bugün başlıyor" dedi.

Başbakan Binali Yıldırm'ın açıklamalarının ardından heyecanla sonuçların açıklanmasını bekleyen işletme sahipleri, KOSGEB'in resmi internet sitesine hücum etti. KOSGEB'in ana sayfasına yerleştirilen "KOSGEB 2017 İşletme Kredisi Faiz Desteği sonuçları henüz açıklanmamıştır" mesajıyla, siteyi ziyaret eden esnaflar bilgilendiriliyor. 

Yıldırım: 460 bin 167 işletmeye kredi verilecek

Başbakan Binali Yıldırım, "KOSGEB aracılığı ile küçük ve orta ölçekli işletmelere gerekli şartları sağlamaları halinde kredi vereceğimizi duyurmuştuk. Bu bağlamda başvuran 460 bin 167 işletmeye bu krediyi verme kararı aldık.Bakan Özlü Twitter'dan açıkladı

2016 yılında gerçekleştirilen KOSGEB'in destekleri ne 206 bin vatandaş başvurmuş, 15 bin kişi krediyi almaya hak kazanmıştı. Gelen yoğun talep üzerine 2017 yılında da 50 bin liralık faizsiz kredi desteği verilmesi kararlaştırılmıştı. 10 - 20 Şubat tarihleri arasında yeniden açılan başvuru sürecinde 100 binlerce esnaf başvurdu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Twitter'dan yaptığı açıklamada önemli mesajlar paylaştı:

-KOSGEB tarafından kullandıracağımız 50 Bin TL'ye kadar faizsiz kredi desteği ile ilgili işlemler bugün başladı, hayırlı olsun.

-Gerekli şartları sağlayan ihtiyaç sahibi 460 Bin 167 küçük işletmeye 50 Bin TL’ye kadar faizsiz kredi kullandırılacak.

-Yıllık cirosu 1 Milyon 345 Bin TL’nin altındaki bütün küçük işletmelere, ciro büyüklüklerine göre 20 Bin TL ila 50 Bin TL arasında olacak.

-Kredinin geri ödemesi ilk bir yılı ödemesiz kalanı 2 yıl içinde üçer aylık eşit taksitlerle olacak.

-Küçük işletmelerimize cansuyu olacak bu kredi kapsamında önümüzdeki 15-20 gün içinde piyasaya yaklaşık 11 milyar TL sıcak para girişi olacak.

2016 yılında 244 bin kişi başvurmuştu

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB), il kotalarına göre 15 bin KOBİ'nin yararlanabileceği, 50 bin liralık "Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği"ne, 3 gün içinde 244 bin 980 başvuru yapıldığını bildirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS