Terminal dışında yolcu indirip, bindirenleri ceza bekliyor

Terminal dışında yolcu indirip, bindirenleri ceza bekliyor

Özellikle bayram ve tatil günlerinde şehirlerarası yolcu terminallerinin dışından yolcu indirip bindiren otobüs firmalarını sürpriz cezalar bekliyor.

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu'nun 32'inci maddesi kapsamında yolcularını terminal binaları yahut belirlenen ara durakların dışında indirip bindiren

ettiği tüm destinasyonlara kalkışlarının sağlayabilecek hizmet kapasitenin üzerinde olduğu vurgulandı.

Yolcuyu terminal dışından alan firmalara 571 lira ceza yazılıyor

Öte yandan terminal dışından yolcu indirip bindiren otobüs firmalarına 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu'nun 32'inci maddesi kapsamında 571 lira ceza yazdığı belirtildi.

32. maddede şu ifadelere yer veriliyor:

"Düzenli seferli yolcu taşımalarında kalkış ve varışların bir terminalden yapılması esastır. Ancak yeri ve zamanı önceden belirlenen ve nitelikleri yönetmelikte tespit edilen ara duraklarda da yolcu indirmesi ve bindirmesi yapılabilir.

Yolcu taşımacılarının, en az bir yolcu terminaline bağımsız olarak veya birlikte sahip olmaları veya bu terminalin kullanma hakkını haiz olmaları zorunludur.

Aynı terminalden, nitelik ve niceliğine göre birden fazla taşımacı yararlanabilir. Eşya taşımacılığında terminal bulundurma zorunluluğu aranmaz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS