Türkiye 2015'te bunları yedi

Türkiye 2015'te bunları yedi

Yemeksepeti, 2015 yılında aldığı toplam 92 milyon porsiyon siparişin analizini yaptı. Buna göre, döner atağa geçti. Fiyatı düşen ördek, siparişini 2 katına çıkardı. Tatlılarda ise, siparişini en çok artıranlar listesine Trileçe damga vurdu. Toplam 6 milyon adet sipariş edilen lahmacun, bu yıl en çok satılan ürün oldu.

Yemeksepeti 2015 boyunca 92 milyon porsiyon sipariş aldı. Yemekler toplam 14 bin 110 restoranda hazırlanarak 5,2 milyon farklı adrese gönderildi. Bu siparişlerin yarısı mobilden verildi.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen siparişleri inceleyen Yemeksepeti'nin araştırması, yemek alışkanlıklarıyla ilgili ilginç detayları ortaya koydu.

Türkiye geneli istatistiklerine bakıldığı zaman, en çok sipariş edilenler listesinde dönerin artışı dikkat çekiyor. Döner 2015 içerisinde çok konuşuldu.

İnternette "döner" anahtar kelimesinin geçtiği içerikler önceki seneye göre 2 kat arttı. Yine "döner" kelimesi 2014'e göre yüzde 33 daha fazla arandı. Bu ilgideki artış Yemeksepeti rakamlarına da yansıdı. Geçen yıldan bu yana atağa geçerek siparişlerini yüzde 52 artıran döner, bu yıl ilk 10'a 6'ıncı sıradan girmeyi başardı.
2016'nın en çok beklenen filmleri
En çok sipariş edilenlerde birinci ise yine kebap oldu. Onu burger ve pizza takip etti. Listede bu klasik üçlüyü sırasıyla tavuk, sandviç, döner, tatlı, lahmacun, pide ve çorba takip etti.

Ördeğin fiyatı düşünce siparişi iki katına çıktı

2015'in trending lezzeti, fiyatı yüzde 20 oranında azalan ördek oldu. Ördek, toplam aldığı sipariş sayısı az olsa da, bu şekilde sipariş oranını yüzde 92 artırdı.

Çiğ köfte ilgi çekmeyi sürdürüyor


Sipariş oranını en çok artıran bir diğer lezzet ise, yine yüzde 52'lik artışla çiğköfte idi. Yemeksepeti'nde 2500'un üzerinde restoranın menüsünde yer alan çiğ köfte, uygun fiyatı ve doyuruculuğuyla pratik lezzetler arayanların ilgisini çekmeyi sürdürdü.

6 milyon lahmacun siparişi

En çok satılan ürün 5 milyon 988 bin adet sipariş edilen lahmacun oldu.

Fenomen tatlı Trileçe siparişini 4 kat artırdı

Toplam 7 bin 583 tatlı çeşidinden sırasıyla en çok çikolatalı sufle, künefe ve profiterol tercih edildi. Avrupai tercihlere tek başına kafa tutan künefe, bu yıl da ilk 3'teki yerini korudu. Geçen seneye göre en çok yenen tatlı ise, siparişini 4 kat artıran trileçe oldu.
Vizyonda bu hafta: 8 Ocak 2016
Kahvaltıda gözleme trendi

Kahvaltılıklar bu yıl da popülaritesini korumayı bildi ve sipariş artışı yüzde 42 seviyesini gördü. En çok tercih edilen kahvaltılık listesinde ise bu yılın sürprizi, siparişini 2 kat artıran gözleme oldu.Kış soğukları tavuk suyu çorba siparişini artırdı

Çorbalarda liderlik mercimek çorbasına gitti. Onu ezogelin çorbası takip etti. Geçen seneye göre en çok yenen çorba ise, yüzde 60 artışla tavuk suyu çorba oldu.

Ortalama paket tutarını en çok artıran Erzincan

2016'da en çok sipariş veren şehirler nüfusla doğru orantılı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir olarak sıralandı. Ortalama sepet tutarı en yüksek olan şehirler listesinde ise, bu sefer İstanbul ve Ankara'nın ardından üçüncü sıraya Erzincan yerleşti. Erzincan aynı zamanda yüzde 32 ile geçen seneye göre sepet tutarı en çok artan şehir oldu. Onu Mardin ve Amasya takip etti.

Şampiyonluk kürsüsünü 8 kişi paylaştı

Geçtiğimiz yıl 1000'in üzerinde sipariş veren kişi sayısı 3 iken, bu yıl şampiyonluk kürsüsünü 8 kişi paylaştı. Bu 8 kişi günde en az 3 sipariş verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS