Türkiye'de üretilen zırhlılar Kuveyt'te görücüye çıkacak

TOMA yani Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı; işçi, öğrenci, esnaf ya da her hangi bir toplumsal ve siyasal derdini protesto ile görünür kılmaya çalışan tüm kesimlerin tanışığı bir araç. Aynı zamanda da bir ihraç ürünü. TOMA'nın üreticisi Katmerciler adlı firma, aynı zamanda zıhlı savunma araçlarını da pek çok ülkeye satıyor. Firma, tekerlekli zırhlı araçlardan ve zırhlı iş makinelerinden oluşan araçları, Kuveyt'te düzenlenen Körfez Savunma ve Havacılık Fuarı'nda sergileyecek.Savunma sanayi araçları üreten firma, Londra, Bahreyn ve Bangkok'un ardından Kuveyt'te düzenlenen Körfez Savunma ve Havacılık Fuarına da katılıyor.
Yurt dışı atılımlarını sürdüren firma, eylül ayında Londra'da, ekim ayında Bahreyn'de ve kasım ayında Bangkok'ta düzenlenen Uluslararası Savunma ve Güvenlik Fuarlarının ardından 12-14 Aralık 2017 tarihleri arasında Kuveyt'te gerçekleştirilecek Uluslararası Körfez Savunma ve Havacılık Fuarı'nda olacak.
Çok sayıda ülkeden askeri heyetlerin, sektör profesyonellerinin ve şirket temsilcilerinin uluslararası buluşma platformu olan fuar, Katmerciler'in yeni ürün ve teknolojilerinin uluslararası tanıtımına fırsat sunacak. Tamamını kendi Ar-Ge Merkezinde tasarlayıp geliştiren firma, zırhlı tekerlekli araçların yanı sıra zırhlı iş makineleri de üretiyor.
Katmerciler firması, fuarda Türkiye Cumhuriyeti Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) koordinasyonunda katılacak. Fuarda farklı ülkelerin savunma şirketleri temsilcileri ve askeri yetkilileriyle görüşmeler gerçekleşecek.
Katmerciler firmasının ürettiği zırhlı araçların bazıları şunlar:

Hızır: Mayın ve el yapımı patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlayan, balistik açıdan güçlendirilmiş, yüksek manevra yeteneğiyle çatışma koşulları için üretilmiş, 4x4 konfigürasyonunda taktik tekerlekli araç, segmentinin en güçlü muharebe aracı. Hızır, son aylarda tamamlanan iki ihalede tercih edildi ve TSK ile Emniyet tarafından kabul gördü. Araç, NATO envanterinde yerini almaya hazırlanıyor.
Khan: şirketin NATO standartlarında geliştirdiği, yüksek balistik korumalı, el yapımı patlayıcılara karşı yüksek güvenlik sağlayan, 4x4 zırhlı personel taşıma aracı.
Doğrudan ambulans olarak tasarlanıp geliştirilen ve üretime hazır hale getirilen 4x4 zırhlı ambulans, dünyadaki yüksek riskli bölgeler için ulaşım, ilk yardım ve hastaların nakli amacını taşıyor.
Nefer: Zırh çeliğine göre daha hafif olan kompozit ve seramik bazlı gizli zırhlama sistemine sahip olan aracın, aynı balistik koruma seviyesini sağladığı ve bu melzeme sayesinde ağırlığının da artmadığı belirtiliyor. Araçların orijinal dış görünümünün korunduğu bu zırhlama sisteminin, 4x4 off-road özelliklerine sahip araçlar üzerine optimize edilebildiği belirtiliyor.
Koruma Kalkanı: Şirket ayrıca koruma kalkanı da üretiyor. Kalkanları ve silahlarıyla 36 personele kadar koruma sağlıyor.
10 / 15
Türkiye'de üretilen zırhlılar Kuveyt'te görücüye çıkacak
Zırhlı kazıcı yükleyici iş makinesi: Dört tekerden tahrikli 4x4, direksiyon sistemi hidrolik, yengeç yürüyüş sistemine sahip olan aracın, kabin bölgesinin tümü, akü bölümü ve yakıt deposu balistik korumalı, hem kazma hem yükleme fonksiyonuna sahip.
11 / 15
Türkiye'de üretilen zırhlılar Kuveyt'te görücüye çıkacak
Uzaktan kumandalı zırhlı paletli ekskavatör: Kabin bölgesi tamamen balistik zırh çeliğinden üretilen, camları yüksek koruma standartlarında, uzaktan kumanda edilebilme özelliğine sahip araç riskleri azaltıyor.
12 / 15
Türkiye'de üretilen zırhlılar Kuveyt'te görücüye çıkacak
Toplumsal Olaylara Müdahale Araçları (TOMA): Türkiye'de kamuoyunun yakından tanıdığı ve muhaliflerin demokratik hakların önüne dikilmesiyle ünlendirdiği bu polis aracının firmanın portföyündeki tarifi ise şöyle: "Su, boya ve köpük tankları bulunan ve ihtiyaca göre bunları püskürtebilen, aynı zamanda gaz atabilme yeteneğine sahip TOMA, toplumsal olayların engellenmesi ve yatıştırılmasında son derece etkili. Kabin, ön ve yan camları balistik korumalı. Birçok ülkeye ihraç ediliyor."
13 / 15
Türkiye'de üretilen zırhlılar Kuveyt'te görücüye çıkacak
Katmerciler'in fuarda tanıtımını yapacağı, savunma lojistiğinde önemli yer tutan diğer araçları ise şöyle: "Uzaktan Kumandalı Zırhlı Belden Kırmalı Yükleyici İş Makinesi"
14 / 15
Türkiye'de üretilen zırhlılar Kuveyt'te görücüye çıkacak
"Uzaktan Kontrollü Çok Namlulu Gaz Atar Sistemi", "Zırhlı Otobüs", "Zırhlı Damper"
15 / 15
Türkiye'de üretilen zırhlılar Kuveyt'te görücüye çıkacak
"Zırhlı Lowbed Treyler", "Zırhlı Su Tankeri", "Zırhlı ADR'li Tanker ve Kurtarma Aracı".
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS