Ünlü yatırımcı altına geri döndü

Ünlü yatırımcı altına geri döndü

Hareketli günler geçiren altın fiyatları dün rekora koşmuş ve gram altın tüm zamanların en yüksek seviyesinden işlem görmüştü. Bu hareketlilik, küresel yatırımcıların ilgisinin yeniden altına yönelmesine neden oldu

Milyarder hedge fon yöneticisi John Paulson, altın fiyatları son 30 yılın en büyük artışını gerçekleştirmesine karşın, ikinci çeyrek üst üste altın varlıklarını azaltırken milyarder yatırımcı George Soros dünyanın en büyük altın üreticisi Barrick Gold Corp.'un 264 milyon dolarlık hissesini satın aldı.

Fortune Türkiye’nin haberine göre, John Paulson'ın sahibi olduğu dünyanın en etkili altın yatırımcıların biri olan Paulson & Co, ilk çeyrek sonu itibariyle dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'ta yatırımını yüzde 17 oranında azaltarak 4.8 milyon hisseye düşürdü.

Soros tam tersini yapıyor

Paulson'ın hamlesinin tersine ünlü yatırımcı George Soros ise dünyanın en büyük altın üreticisi Barrick Gold Corp.'un 264 milyon dolarlık hissesini satın aldı.

Soros Fund Management'ın hisse senedi varlıklarının değeri, resmi verilere göre, geçen çeyreğin sonunda yüzde 37 azalarak 3.5 milyar dolara geriledi. Soros, Barrick'in yüzde 1.7'sini satın alırken bu şirket Soros'un portföyünde en büyük ABD'li halka açık varlık oldu. Soros ayrıca, altın fiyatlarını takip eden exchange traded fonu (ETF) SPDR Gold Trust'ta 1.05 milyon hisselik call opsiyon sahibi olduğunu da açıkladı.

Kapalıçarşı’da altın fiyatları

Bu arada İstanbul Kapalıçarşı'da 121.98 liradan alınan 24 ayar külçe altının gramı 121.99 liradan, 803.00 liradan alınan Cumhuriyet Ata Lira 813.00 liradan, 111.16 liradan alınan 22 ayar bileziğin gramı 111.25 liradan, 804.42 liradan alınan tam altın 824.60 liradan, 388.80 liradan alınan yarım altın 398.88 liradan, 195.01 liradan alınan çeyrek altın 199.44 liradan satılıyor. 
Gram altın, dün altının ons fiyatının değer kazanması ve dolar kurundaki artışla yükselişe geçip 122.55 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS